"Har jag ingen ångerrätt?"
Krönika: Finansbolaget Solidar Fondservice ägnar sig åt telefonförsäljning av finansiella tjänster, närmare bestämt erbjuder de sig att sköta privatpersoners PPM-placeringar för en årlig fast avgift om 395 kronor. En av deras försäljare, vi kan kalla honom Affe, ringde upp mig nu i veckan.
Foto:
- Ge mig pinkoden så kan jag logga in härifrån och så kan vi hjälpas åt, sade Affe.
- Aldrig i livet, sa jag.
Jag gillar inte att lämna ut personliga lösenord till personer som ringer upp mig från dolda telefonnummer.
Affe småpratade lite, guidade in mig på Solidars hemsida och berättade att Finansinspektionen har tillsyn över deras verksamhet. Han berättade om erbjudandet, det lät inte så dumt, och jag sade att jag skulle kunna tänka mig att testa det. Själv hade jag ju inte bytt fond på PPM sedan i mars 2003.
- Jaha, då har du sagt ja till att testa det här och då har vi ett avtal och då vill jag informera dig om att du inte har någon ångerrätt. Om du skulle ångra dig så måste du ändå betala årsfakturan om 395 kronor som kommer om några veckor, sade Affe.
- Har jag ingen ångerrätt?
- Nej, inte i sådan här direktkontakt med kund, sade Affe.
- Och så behöver jag pinkoden.
I villkoren för Solidars PPM-förvaltning finns följande passus: "Genom att meddela min personliga pin-kod från PPM och personnummer till Solidar initierar jag tjänsternas utförande och avstår från min ångerrätt."
Jag vet att Marknadsdomstolen för tre år sedan förbjöd Optimal Telecom att i marknadsföring erbjuda konsumenter att avsäga sig ångerrätten innan ångerfristen börjat löpa. I Solidars fall är en förutsättning för att ingå avtal att man frånsäger sig ångerrätten. Jag vet inte om det är fel, men det känns lite knasigt.
Nu valde jag att inte lämna ut min pinkod, och avböjde tjänsten. Det berodde bara delvis på försäljartaktiken. I huvudsak berodde det på att jag upptäckte att det senaste året har alla Solidars PPM-fonder gått sämre än de fonder som de själva vill jämföra sig med: "soffliggarvalen" i bland andra Sjunde AP-fonden. Det vill jag inte betala 400 spänn för, sade jag till Affe.
- Oj, så dåliga trodde jag inte att vi var, sade Affe.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!