I butiken pågår de sista förberedelserna inför öppningen den 20 mars. Kartonger staplas mellan klädställningarna, personalen packar upp varor.
– Vi har vuxit ur vår gamla lokal, säger butikschefen Lotta Strand.
Hästbutiken Hööks har funnits i Uppsala sedan 2009. Med flytten får de större yta och bättre logistik.
Om varför de expanderar trots att mycket handel tagits över av nätbutiker, svarar hon så här:
– Kunderna jämför priser mer noggrant med nätet, men de vill fortfarande prova utrustningen innan de handlar. Där har vi en fördel. Dessutom går det bra för vår näthandel också, säger Lotta Strand.
En kilometer från Hööks nya butik ligger konkurrenten Granngården, som har funnits i Uppsala i många år. Granngården är en bredare butikskedja inom bland annat trädgård, husdjur, foder, häst och ryttare, lantbruk och skog. Här ser man positivt på Hööks flytt.
– Det är bra för kunderna att ha fler valmöjligheter och kunna jämföra utbud. Nu är kunderna koncentrerade på ett område, säger butikschefen Mattias Klinglund.
Men konkurrensen hårdnar, särskilt från e-handeln, berättar han.
En av konkurrenterna är till exempel Uppsalaföretaget Maya Delorez, som är populärt bland unga, men som enbart finns online.
– Många testar varor i butik men köper dem sedan billigare online, säger Mattias Klinglund.
Granngården har satsat stort på sin egen e-handel, vilket har lett till ökad försäljning online. Samtidigt menar han att de fysiska butikerna fortfarande fyller en viktig funktion.
– Kunderna kommer in för att få råd och ställa frågor, säger han.
Ridbyxor, täcken och hästfoder är de mest sålda produkterna. Under pandemin ökade försäljningen kraftigt, men efteråt blev kunderna mer försiktiga med sina pengar. I dag tänker de mer på pris och hållbarhet.
– Förr köpte många flera par ridbyxor i olika färger, nu satsar de på ett par som håller längre, säger Karin Dinehage, som driver Liqusini Hästsport.
Butiken Liqusini, som har funnits i 14 år, är en privatägd hästsportbutik utanför Stenhagen. Från början erbjöd butiken hästutrustning. I dag fokuserar man enbart på sadlar – både nya och begagnade. Butiken tar emot begagnade sadlar, lagar dem och hyr även ut. Sadlar är en av få produkter som fortfarande säljs mer i butik än online.
– Kunder vågar inte köpa sadlar på nätet. Det är en stor investering och måste passa både häst och ryttare, säger Karin Dinehage.
Hästsport är en dyr hobby och i en tid när många saker blivit dyrare, letar många kunder efter begagnade produkter på Facebook, Blocket, Tradera och loppisar.
– Folk är också mer noggranna med sina inköp. De investerar i rätt saker, i stället för att spontanshoppa ridkläder bara för att de är snygga, säger Karin Dinehage och lägger till:
– Men man säljer inte sin häst. I stället flyttar man till ett billigare stall, slutar tävla eller drar ner på träningar.
En annan förändring på marknaden är att leverantörerna numera låter kedjor och nätbutiker sälja dyra varumärken som tidigare bara fanns hos mindre butiker som Liqusini. Det har skärpt konkurrensen och gjort det svårare för små aktörer att sticka ut, enligt Karin Dinehage.
– Kedjor kan köpa in hundratusentals produkter och pressa priserna. Vi köper in tio av en vara och får helt andra villkor. Man spelar inte riktigt i samma liga, säger Karin Dinehage.
Hur ser du på framtiden för de fysiska hästsportbutikerna?
– Jag tror att småbutiker får det tufft framöver.