Uppsalapolitikern invald i S partistyrelse

Under socialdemokraternas partikongress i Göteborg klubbades det på lördagen att regionrådet Helena Proos väljs in som ledamot i Socialdemokraternas partistyrelse.

Helena Proos (S) på partikongressen i Göteborg.

Helena Proos (S) på partikongressen i Göteborg.

Foto: Damian Riveira Linares

Uppsala2025-05-31 17:13

– Det känns jättebra, hedrande, spännande men också utmanande. Det är det högsta beslutande organet och vi är ett stort parti där inte alla tycker samma sak. Nu ska vi jobba framåt tillsammans med det som beslutats under kongressen, säger Helena Proos.

Själv hoppas Helena Proos, som sedan tidigare är regionstyrelsens ordförande i region Uppsala, kunna driva de frågor hon tidigare arbetat med i regionen högre upp i partiet.

– Jag tar med mig regionens utmaningar in i det nya uppdraget, säger hon.

Helena Proos har i tidigare intervjuer med UNT bland annat uppgett att hon vill driva frågan om att staten ska ta ett större ansvar för den rättspsykiatriska vården.

Samtidigt är hon tydlig med att hennes uppdrag i partistyrelsen inte ska påverka hennes möjligheter att jobba för bättre vård och kollektivtrafik i Uppsala län.

– Det krävs planering såklart, men om jag inte tror att jag hade klarat av det hade jag inte tackat ja.

Regionrådet Helena Proos (S) väljs in i Socialdemokraternas partistyre.
Regionrådet Helena Proos (S) väljs in i Socialdemokraternas partistyre.

På lördagen avslutades Socialdemokraternas kongress i Göteborg, som pågått under veckan. Under kongressen antogs bland annat nya riktlinjer för partiets integrationspolitik. Grunden ska vara en stram migrationspolitik under överskådlig tid, med asylregler på EU:s miniminivå.

– Den som påstår att vår politik är ett slags SD-light får läsa om. Här beskrivs människor som resurser, inte som problem, sade Carl Melin, kongressombud från Stockholms län.

Kongressen avslutades under lördagskvällen med en fest.

– Nu blir det god mat, underhållning och umgänge. Sedan bär det av mot Uppsala igen på söndag, säger Helena Proos.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!