Hon fyller 70 i juli, Inez Holgersson från Märsta. Hon tycker det är dags att ta det lite lugnare och har därför gått ner till att leda två gymnastikpass i veckan. Ett driver hon i egen regi, hon hyr lokal på Eddaskolan i Märsta och delar den utgiften med deltagarna, när terminen är över bjuder de henne på middag som tack.
Hon har hållit traditionella gympapass sedan i slutet av 70-talet men i och med utvecklingen mot ett allt snabbare och mer komplicerade rörelsemönster och hetsigare musik, kände hon att hon tröttnade.
1999 gick hon över till att undervisa i Chi Ball, en form av gympa som kombinerar bland annat thai chi, qigong, yoga och pilates.
– Det var lugnet i Chi Ball som fick mig intresserad, det var inte så hetsigt och rörelserna görs till en behaglig musik, säger Inez Holgersson.
Hon pratar engagerat och gärna om utvecklingen i tiden vad gäller gymnastik. På 80-talet var det lätt att välja musik till ett gympapass tycker hon men senare tids musik som techno är inget för Inez Holgersson och hon ser ett samband mellan de alltmer hetsiga och komplicerade gympapassen och folks stress.
– De blir galna. De kommer upp i varv på passen men de kommer aldrig ner för de tycker att det är så skojigt med de snabba rörelserna. Men kroppen får aldrig vila. En kropp som alltid är i spänning (läs: stressad, reds anm.) ska inte ha ännu mera spänning, säger hon.
Hon menar också att kroppen inte kan ta till sig gympan om man inte tar ut rörelserna ordentligt och det hinner man ofta inte i snabba pass, enligt Inez Holgersson.
– Kroppen måste få ta ut rörelserna ordentligt, det handlar om ett samspel med muskler och hur kroppen fungerar, säger hon.
När Inez Holgersson inte leder gympapass är hon kanske ute och tittar på när barnbarnen orienterar eller ute och cyklar. När hennes två barn var små åkte de på tågluff eller bilsemester i Europa, alltid med tält och hon gillar att fjällvandra.
Att hon varit hemifrån så mycket på kvällarna är inget hon har tänkt på.
– Gymnastiken har gett mig så mycket, goda vänner och gemenskap och jag har fått gå på teorikurser där jag lärt mig mycket. En kurs var i mental träning, den vände mitt liv. Jag insåg då att man måste vara sin egen person och våga uttrycka den. I dag vet jag var jag står och vad jag har, den kursen var ett uppvaknande, säger Inez Holgersson.
70-årsdagen vet hon inte hur hon ska fira, det är mitt i den årliga orienteringstävlingen 5-dagars som går i Halmstad.
– Vi tar väl med oss tältet och ser var vi hamnar men efteråt åker vi som vanligt till Henne Strand i Danmark, säger hon glatt.