Hur smakar maten i rymden?
Vi ställer frågor till Christer Fuglesang - Sveriges ende astronaut.
Mission Specialist Christer Fuglesang, of Sweden, waves to photographers as he leaves the Operations and Checkout building Friday Aug. 28, 2009 at the Kennedy Space Center in Cape Canaveral, Fla. Seven astronauts are scheduled to liftoff later this evening on a trip to the international space station. (AP Photo/Chris O'Meara)
Foto: Chris O'Meara/AP/Scanpix
- Det kan man bestämma helt själv. Klockan kan vara vad som helst i rymden. Men på rymdstationen där uppe har det bestämts att den så kallade GMT-tiden gäller. Det är samma tid som man har i Storbritannien. Fast när man åker rymdfärja så börjar tiden på noll när man startar, och så räknar man därifrån. Man går till exempel och lägger sig första gången när tiden är 6 timmar och 30 minuter. Oavsett vilken tid på dygnet det är där man startade.
Hur smakar maten i rymden?
- Ungefär som flygplansmat. Kanske påverkar tyngdlösheten smaken lite. Senast jag var uppe åt jag mycket rymdyoghurt. Den är specialgjord i Sverige.
Är du inte väldigt rädd när du flyger i väg?
- Nej. Rädsla handlar oftast om att man inte vet saker. Att man är osäker. Och det är ju inte jag. Jag vet vad som ska hända.
Men i starten ser det helt livsfarligt ut med all eld och rök och så?
- Ja, starten är det farligaste. Men nästan all rök man ser är faktiskt vattenånga.
Har du gjort något riktigt pinsamt i rymden någon gång?
- Haha. Ja! Jag tappade en sorts skiftnyckel första gången jag var uppe. Det var inte så kul. Dessutom kan det vara farligt. Man kan krocka med saker man tappar. Men det gick bra. Och nu har den säkert brunnit upp på väg mot jorden.
Berätta något som du aldrig berättat för någon annan tidning!
- Okej! När jag var liten så fantiserade jag en del. Jag tänkte att om jag blundade så skulle jag hamna på okända platser. En gång när jag åkte kälke så blundade jag. Då brakade jag rätt in i ett stort träd och skadade mig. Väldigt dumt! Haha.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!