Inga friska fläktar i Uppsala

Värmeböljan har gjort att det just nu är nästan omöjligt att få tag på en fläkt i Uppsala.

Uppsala2014-08-01 10:00

På Biltema i Boländerna ekar hyllan där fläktarna brukar stå tom. Det har den gjort nu i över en månad, samtidigt som efterfrågan hos kunderna beskrivs som enorm.

– Jag skulle säga att det varje dag kommer in ett hundratal kunder som frågar om fläktar. När vi säger att de är slut vänder kunderna i dörren. I princip varje telefonsamtal handlar också om fläktar. Det är helt omöjligt att få tag på en fläkt i Uppsala just nu, säger Erik Winge som arbetar med kundservice på Biltema.

Det är inte bara på Biltema som fläktarna är slut. Hos flera återförsäljare är det stor brist som råder. På Ica Maxi i Stenhagen har fläktarna sedan två veckor tillbaka varit helt slut.

– Så fort det blev så här tropiskt varmt så rasslade det till och varenda fläkt tog slut. Vi letar febrilt för att köpa in fler men det går helt enkelt inte få tag på, säger Micke Hedman, en av butikscheferna på Ica Maxi i Uppsala.

Nästan ingen av de återförsäljare som UNT pratat med tror att de kommer få in nya fläktar under sommaren. Leverantörernas lager ekar nämligen också tomma. På Jula är fläktarna slut på varenda varuhus i hela landet och man räknar inte med att kunna få in några nya förrän nästa år. Micke Hedman tror att leverantörerna blev tagna på sängen av värmeböljan.

– Ibland smäller det bara till. Men när det blir sådan här tropisk värme i hela Sverige, från norr till söder, så håller det inte, säger Micke Hedman.

Värmeböljan har också orsakat att Uppsalas kyltekniker just nu arbetar för högtryck.

– Den här värmen påverkar oss enormt mycket. Det räcker med att det är varmt i två dagar så ringer det mycket mer i telefonen, säger Simon Gustafsson som är kylmontör på Svensk kylteknik i Uppsala.

Han uppskattar att de vissa dagar får tre gånger så många fler samtal som under normala förhållanden.

– De flesta ringer och säger helt enkelt att det är för varmt, att kylanläggningen inte kyler tillräckligt eller att den är trasig. Vissa kylanläggningar och även många frysar och kylskåp går sönder när det blir så här varmt. Sådan här värme är ett riktigt eldprov och de klarar helt enkelt inte trycket, säger Simon Gustafsson.

På flera varuhus märker man även av en ökad efterfrågan på större aircondition-anläggningar. Men även de är slutsålda på flera håll och man hänvisar till att de är slut hos leverantör.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om