Ingen hjälm på Uppsalas cykelburna p-vakter
Uppsalas cykelburna p-vakter bär inte hjälm. Detta trots att kommunen satsar stora pengar på att informera allmänheten om vikten av hjälmskydd. I Stockholm och Gävle har kommunen infört hjälmtvång för cykelburna p-vakter.
— Eftersom det inte finns någon hjälmlag, så har vi sagt att valet är fritt, säger Carina Andersson, arbetsledare på trafikservice på Uppsala kommun.
— Det är beklagligt. Vi försöker nå ut med budskapet om ökad säkerhet i trafiken, men samtidigt har kommunpersonalen inte hjälm i arbetet, säger Mari-Anne Larsson på Stadshusets trafikenhet.
Stöldrisk
Carina Andersson pekar på stöldrisken som en av anledningarna till att p-vakterna inte bär hjälm. Men också att det är opraktiskt med hjälm i tjänsten.
— Ofta cyklar p-vakterna till ett visst område och sedan tar de av sig hjälmen. Då har de ingenstans att lägga den.
Helene Ericsson är en av Uppsalas åtta cykelburna pareringsvakter. I dagsläget använder hon inte hjälm, men skulle inte bli upprörd om det infördes ett hjälmtvång.
— Visst är det bra med hjälm. Men det är opraktiskt och dessutom vill jag inte köpa en privat hjälm för att använda i tjänsten. Det är lätt att den blir stulen, säger hon.
Både i Gävle och i Stockholms kommun använder alla parkeringsvakter hjälm. Där har kommunen också köpt in hjälmar som ingår i arbetsuniformen.
- För oss är det en självklarhet. Vi på kommunen ska föregå med gott exempel. Dessutom finns det en stor säkerhetsaspekt, säger Birgitta Törnqvist, områdeschef för parkeringsvakter i Stockholms kommun.
Brevbärarna bär hjälm
Även brevbärarna i Uppsala bär hjälm i tjänsten.
— Det är inte något tvång. Men vi jobbar hårt för att få alla brevbärare att använda hjälm. De får till exempel en gratis hjälm av företaget, säger Sören Johansson verksamhetschef på Posten i Uppsala.
Han är förvånad över att inte p-vakterna har någon liknande policy.
— De inom kommunen borde föregå med ett gott exempel. En hjälm är en billig livförsäkring.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!