Ett femtiotal människor samlades på Stora torget under fredagseftermiddagen. Ljusmanifestationen inleddes av Mohamad Hassan, ordförande för föreningen Samarbetsorganisationen för invandrarföreningar i Uppsala och tidigare kommunalråd.
Han förklarade att föräldrar till de unga män som sköts till döds på en frisersalong i april, i sista stund valt att inte medverka med sitt tal. Därefter lämnade Hassan över ordet till poeten och musikern Martin Suparmo Ekström.
– Det är med stor sorg, men också men förstås också med hopp, som jag är här, sa Martin Suparmo Ekström och sjöng sedan Björn Afzelius "Sång till friheten".
Även föreningens vice ordförande, Bitota Sparf, talade inför den grupp som slutit upp med anledning av skjutningarna som skakat Uppsala de senaste veckorna.
– Jag står här idag, inte bara som vice ordförande. Utan som mamma. Som granne. Och som en del av det Uppsala vi alla älskar.
– Ingen mamma ska behöva oroa sig för om hennes barn kommer hem från efter skolan. Ingen pappa ska behöva begrava sin son, fortsatte hon.
För Bitota Sparf, Mohamad Hassan och föreningens styrelsemedlem Francia Eriksson var det en självklarhet att anordna manifestationen.
– Mina barn vill inte gå ut längre, de är rädda, sa Francia Eriksson till UNT.
– När barn skjuter barn, då är sammanhållningen i samhället förlorad. Den måste vi få tillbaka, sa Mohamad Hassan.