Insamling för Syrien

Stora svarta säckar med kläder och skor ligger travade i Svensk-kurdiska föreningens lokaler på Hjalmar Brantingsgatan i Uppsala.

Bekir Ugar och Huseyin Alpergin är aktiva i kampanjen Human Bridge to Syria.

Bekir Ugar och Huseyin Alpergin är aktiva i kampanjen Human Bridge to Syria.

Foto: Hugo Nabo

Uppsala2013-03-03 19:23

Det är klädinsamlingen Human Bridge to Syria som för andra helgen i rad samlar in skor, kläder och medicin till nödlidande i det sargade Syrien.

Det är tre kurdiska föreningar som gått samman för att hjälpa människor i Syrien.  Kurdistan Föreningen, Kurdiska kulturcentret och Svensk-kurdiska föreningen bildade tidigare i år en kommitté för att samla in pengar till nödlidande där. När UNT besöker Svensk-kurdiska föreningen sitter ett dussin män i lokalerna. En kurdisk tv-station sänder en dokumentär om Syrien, och på bordet står kaffekoppar och en kartong pepparkakor. Många har släktingar som bor nära Syriens gräns och är oroliga för våldet, som Halit Demiral:
– Jag har farbröder och släktingar på min mammas sida där. Jag följer nyheterna och oroar mig mycket.

Kampanjen Human Bridge to Syria inleddes med pengainsamling i samband med musikkvällar, och 24 februari arrangerades en gemensam klädinsamling på tre olika platser, förutom i Svensk-kurdiska föreningens lokaler i Stenhagen och Gottsunda.
– Resultatet överträffade alla förväntningar, så vi ska fortsätta insamlingen i ett par veckor till, säger Ledit Simo, ordförande i Svensk-kurdiska föreningen i Uppsala.
Efter helgens insamling ska kläder och skor sorteras och packas för vidare transport till Syrien.
– Vi har haft kontakt med Röda Korset för att få hjälp med transporterna. Gränserna är stängda och det krävs tillstånd både från Turkiet och  de makthavande i Syrien, säger Ledit Simo.

Alla härinne är ense om att den nuvarande situationen i Syrien ytterst beror på stormakternas agerande. Som någon säger:
– Det är de som har dragit gränserna, och det är de som skall rätta till det som de har gjort fel.
Och någon annan tillägger:
– Den nuvarande regimen i Syrien har funnits i 42 år, och dödar sitt eget folk, först gjorde pappan Hafez al-Assad det, och nu sonen Bashar al-Assad. Sonen fortsatte där fadern började.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om