JĂ€ttearenan i fortsatt limbo

JÀttesatsningen Uppsala Arena fÄr nytt konceptnamn men fÀrre publikplatser Àn vÀntat. Turerna Àr fortsatt mÄnga kring Uppsalas arenabyggen.

Uppsala arena. Arenan i  anslutning till GrÀnby centrum ska kunna  ta emot storpublik.

Uppsala arena. Arenan i anslutning till GrÀnby centrum ska kunna ta emot storpublik.

Foto: Aros Arkitekter

Uppsala2015-07-25 07:02

En koll i arkivet skvallrar om storslagna planer för idrottsstaden Uppsala. IFU Arena stÄr klart redan nÀsta Är men Nya Studenternas och Uppsala Arena Àr fortfarande i limbo.

Men Uppsalas arenafeber verkar bestÄ. Den största av dem alla, Uppsala Arena, har enligt de senaste siffrorna bedömts kosta 750 miljoner kronor. Den har uppgetts rymma 10 000 personer vid konsert och 8 500 personer under ishockeymatcher. Nu presenteras dock siffror om att arenan ska rymma 7 500 vid konsert och 6 500 vid ishockeymatcherna.

Arenan har Àven blivit tilldelad ett nytt konceptnamn: Uppsala Event Center.

– Publiksiffrorna har aldrig varit helt faststĂ€llda, det har snarare varit en uppskattning. Men arenans kapacitet Ă€r anpassad till Uppsala och den verksamhet vi rĂ€knar med kommer vara dĂ€r, sĂ€ger Torbjörn Wennberg, vd för Uppsala Arena Fastighetsprojekt fas 2 AB.

Men likt Nya Studenternas pratar vi bara om ritningar och detaljplaner i dagslÀget. SjÀlva platsen för arenan har kritiserats eftersom att den belÀgen i en backe som ingÄr i salamanderns sÄ kallade "hÀnsynsomrÄde".

– LĂ€nsstyrelsen har till kommunen lĂ€mnat ett yttrande gĂ€llande den större vattensalamandern som Ă€r skyddad enligt artskydd pĂ„ EU-nivĂ„. Kommunen försöker nu hitta en bra lösning för hur salamandern skall skyddas. Den största utmaningen just nu Ă€r att hitta en bra lösning för den större vattensalamandern och det Ă€r nĂ„got som kommunen ansvarar för, sĂ€ger Torbjörn Wennberg.

Ligger prislappen fortfarande pÄ 750 miljoner?

– Projektets totala investering ligger pĂ„ 800 miljoner kronor. För kommunen kan inte projektet bli dyrare Ă€n vad som Ă€r avtalat, sĂ€ger Torbjörn Wennberg.

NÀr börjar ni bygga?

– SvĂ„rt att sĂ€ga. Mycket hĂ€nger pĂ„ processen mellan kommun och lĂ€nsstyrelse som skall landa i en laga kraft vunnen detaljplan. Detta kan i bĂ€sta fall vara klart om 5-10 mĂ„nader, sĂ€ger Torbjörn Wennberg.

Utöver arenan i GrÀnby planeras alltsÄ en upprustning av Studenternas IP som ska ge bÀttre förutsÀttningar för idrotten i lÀnet. Fotbollsplanen ska anpassas för konstgrÀs och lÀktarplatserna som först var tÀnkt att rymma 15 000 ÄskÄdare Àr nu nere pÄ 8 000. I ett tidigt skede planerades Àven för en bandyhall men dessa planer skrotades i maj i Är. NÀr Rickard Malmström (MP), ord­förande i Uppsala kommuns idrotts- och fritidsnÀmnd och ledamot i kommunstyrelsen, ser tillbaka pÄ det hela sÄ stÀller han sig kritiskt till den dÄvarande ekonomiska planen.

– Det var en helt orealistisk lĂ€sning med en kostnad pĂ„ över en miljard. Det fanns inga ekonomiska ramar, ett bakslag helt enkelt. Men nu har vi gjort omslag och kommit fram till att vi mĂ„ste halvera den kostnaden, sĂ€ger han.

Tanken Àr, istÀllet för att lÀgga grus, att gjuta ytorna dÀr isen vanligtvis spolas för att göra det anvÀndbart Àven pÄ sommaren. PÄ dessa ytor kan fÀrdiga "parker" rullas ut som exempelvis en pump track för BMX-cyklister eller lekparker för barnen.

– Det Ă€r viktigt att det ska vara öppet och tillgĂ€ngligt, det ska inte vara nĂ„gon kĂ€nsla av stĂ€ngsel, sĂ€ger han.

NĂ€r kommer Nya Studenternas att byggas?

– Vi invĂ€ntar en ny inriktning som kommer vara klar att föra in i vĂ„r budget i september. DĂ€refter fĂ„r vi se hur vi ligger till – men mina förhoppningar Ă€r att vi ska vara igĂ„ng inom ett Ă„r, sĂ€ger han.

NĂ€r Nya Studenternas börjar byggas sĂ„ tvingas de amerikanska fotbollsspelarna samt friidrottarna att flytta. De förstnĂ€mnda till ÖsterĂ€ngen och de sistnĂ€mnda till nya IFU Arena som invigs maj/juni nĂ€sta Ă„r.

Arenakollen

IFU Arena

Kostnad: 327 miljoner kronor (IFU Arena AB fÄr föreningsbidrag pÄ 16 miljoner per Är av kommunen som Àven kommer hyra tider för en miljon per Är)

ÅskĂ„dare huvudarenan innebandy: 2 200

ÅskĂ„dare intilliggande fyra hallar: 2 000 (500 per hall)

ÅskĂ„dare friidrottsarenan: 890

Innebandyhallarna berÀknas klara: vÄren 2016

Friidrottsarenan berÀknas klar: maj/juni 2016 (friidrottsmattan behöver torka över sommaren 2016 till september)

Nya Studenternas

Kostnad: planeras mellan 400-450 miljoner kronor

ÅskĂ„dare: 8 000 (med möjlighet till utbyggnad till 12 000)

BerÀknas klar: ej faststÀllt

Uppsala Arena (Uppsala Event Center)

Kostnad: 800 miljoner kronor (kommunen investerar 150 miljoner följt av 15 miljoner per Är i 25 Är)

ÅskĂ„dare ishockeymatch: 6 500

ÅskĂ„dare konsert: 7 500

BerÀknas klar: ej faststÀllt

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om