Klättertjuvar tog sig in på kafé

En eller flera tjuvar tog sig in på ett kafé vid Resecentrum i Uppsala, natten till söndagen. Tjuvarna klättrade in via en intilliggande byggnad – utan att slå sönder något.

Uppsala2016-04-10 12:38

Det var vid sjutiden på söndagsmorgonen som polisen fick larm om att det skett ett inbrott på ett kafé vid Resecentrum under natten.

– En eller flera gärningsmän ska ha tagit sig in via en intilliggande byggnad. Men man ska inte ha slagit sönder något för att ta sig in, säger Torbjörn Karlsson, vakthavande befäl vid polisen i Uppsala.

I andra medier har det rapporterats om att de ska ha tagit sig in via taket?

– Det är deras tolkning, men det är inget jag kan bekräfta. Det ska ha tagit sig in via en annan byggnad på något vis, säger han.

Det är i dagsläget oklart om något stulits, men papper och annat ska ha rivits ner på kaféets kontor. Polisen kommer att genomföra en teknisk undersökning under dagen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om