Kritiserade skolan ger upp – 100 elever måste flyttas

Nu står det definitivt klart att Lyrans Läroverk stänger. 100-talet elever kommer i dagarna att få nya skolplaceringar. De nya ägarna gav till sist upp försöken att driva skolan vidare. 

Nya rektorn Birgitte Blicher och Flustretägaren Magnus Björkegren gick in och tog ansvar för den nya Lyrans Läroverk i november 2024. Nu stängs skolan.

Nya rektorn Birgitte Blicher och Flustretägaren Magnus Björkegren gick in och tog ansvar för den nya Lyrans Läroverk i november 2024. Nu stängs skolan.

Foto: Staffan Wolters

Uppsala2025-06-03 11:02
  • Lyrans Läroverk i Valsätra stänger efter att ha förlorat tillståndet, vilket påverkar 100 elever som nu omplaceras till andra skolor.
  • Skolans nya ägare och rektor misslyckades med att rädda verksamheten trots flera överklaganden och ny ansökan till skolinspektionen.
  • Kommunen har omplacerat eleverna till olika kommunal skolor. Några vårdnadshavare tar sina barn till Gluntens Montessoriskola som rektor säger sig ha ett samarbete med.

I november 2024 byttes styrelsen som drev dåvarande Manar al-Houdaskolan ut och en ny ägare tog över. Nya rektorn på Lyrans Läroverk, Birgitte Blicher, försökte navigera sig igenom Skolinspektionens regelverk men misslyckades till sist med att få en ny ansökan godkänd. 

Efter att ha stångats mot regelverket i snart sex månader och fått nej i domstol två gånger ger hon till sist upp.

Vad händer nu? 

– Vi har ingått ett samarbete med Gluntens Montessoriskola vilket känns mycket bra, skriver Birgitte Blicher till UNT i ett sms efter att ha vägrat svara i telefon.

Vad det betyder vill hon inte berätta.

Nya rektorn Birgitte Blicher och Flustretägaren Magnus Björkegren gick in och tog ansvar för den nya Lyrans Läroverk i november 2024. Nu stängs skolan.
Nya rektorn Birgitte Blicher och Flustretägaren Magnus Björkegren gick in och tog ansvar för den nya Lyrans Läroverk i november 2024. Nu stängs skolan.

Lyran gick tidigare under namnet Manar Al-Houda. En skola med arabisk inriktning i Valsätra som misskötts så att Skolinspektionen till slut drog in tillståndet sommaren 2024. 

Beslutet att stänga skolan överklagades först av ägarna till Manar Al-Houda, sedan även av Lyran, och under tiden har eleverna kunnat gå kvar på skolan.

Den senaste kammarrättsdomen slår fast att eleverna ska gå klart vårterminen, men därefter mister skolan sitt tillstånd. En dom som inte överklagats.

Den 13 juni är terminen slut och efter sommarlovet får 100-talet elever från årskurs 1 till 6 därför börja på ny kula. En del av dem kommer från den nedlagda friskolan Kajan och har upplevt detta förut.

– Det är synd om barnen som tvingats leva i ovisshet. Jag hoppas att de ska slippa stressen nu och kunna fokusera på att klara skolan, säger Eva Christiernin (S), ordförande i utbildningsnämnden.

Barnen har redan placerats om av kommunen och hamnar på flera olika skolor efter sommaren.

– Vi anade ju att det skulle bli så här så vi var förberedda. Vårdnadshavarna har fått info om att skolan stänger och i dagarna får de veta var deras barn placerats, säger Eva Christiernin. 

Eva Christiernin (S), utbildningsnämndens ordförande i Uppsala: "Jag tycker synd om barnen som utsätts för stressen av att omplaceras igen", säger hon.
Eva Christiernin (S), utbildningsnämndens ordförande i Uppsala: "Jag tycker synd om barnen som utsätts för stressen av att omplaceras igen", säger hon.

Det handlar om kommunala skolor där det finns plats för nya elever. Utbildningsförvaltningen har tagit hänsyn till närhet till bostaden, de har försökt hålla ihop syskon och, i den mån det går, har de även försökt hålla ihop grupper. 

– Vi ser till att ingen placeras ensam, säger Eva Christiernin.

Friskolan Gluntens Montessoriskola har förklarat sig beredda att ta emot merparten av barnen och enligt utbildningsförvaltningen har ett flertal elever valt att nappa på det erbjudandet.

De vårdnadshavare som önskar byta till en annan kommunal skola måste vänta en bit in på nästa termin. Deadline för skolbyte passerades 25 maj, några dagar innan Lyrans skolledning informerade om att skolan ska stänga.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!