Kritiserat vårdbolag tar över mammografin
Vårdbolaget Avesina som får hård kritik av Socialstyrelsen för slarv med journaler, provsvar och kontroll, tar över mammografin i Uppsala län i april. Landstingets ledning lovar kraftfull uppföljning av bolagets arbete.
Hälso-och sjukvårdsstyrelsens ordförande Ismail Kamil (FP) anser att det som skett är beklagligt men lovar en kraftfull uppföljning av Avesinas verksamhet.
- Vi har en uppföljningsplan och vi har dessutom beslutat att förstärka uppföljningen när vi nu får fler nya privata entreprenörer, säger han.
Så du ser ingen risk med just det här bolaget?
- Nej. Det de får kritik för har med flyktingvård att göra. Hos oss ska de utföra kvinnovård och det har de gjort länge och är bra på så jag ser inga risker. De förstärker dessutom mammografin med en läkare.
Men det handlar ju om att ha kontroll på vad man gör och då spelar det väl ingen roll vilken vård som bedrivs?
- Det är rätt, men vård av asylsökande är lite speciellt och de vet att vi kommer att vara mycket noga med våra uppföljningar, säger Ismail Kamil.
Så du känner dig trygg, trots att Stockholms landsting vill säga upp avtalet med Avesina?
- Jag känner mig trygg, men uppföljningen är viktig.
Avesina tar över mammografin i länet den första april. Diskussionerna om övergången har så smått börjat. Om all personal kommer att gå över från landstinget till Avesina är inte klart.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!