Sekretessmiss av Uppsala tingsrÀtt i kÀnsligt sexmÄl

Uppsala tingsrĂ€tt offentliggjorde namnet pĂ„ en kvinna som filmats nĂ€r hon hade samlag. Detta trots att namnet var sekretessbelagt. 
– Hon tycker att det kĂ€nns som ytterligare en krĂ€nkning, uppger kvinnans advokat.

Uppsala tingsrÀtt missade att sekretessbelÀgga en kvinnas namn i en handling som de lÀmnade ut.

Uppsala tingsrÀtt missade att sekretessbelÀgga en kvinnas namn i en handling som de lÀmnade ut.

Foto: Staffan Wolters

Uppsala2025-04-03 16:30

Nyheten i korthet

  • Uppsala tingsrĂ€tt har av misstag offentliggjort namnet pĂ„ en kvinna som var offer i ett sexrelaterat brott, trots att namnet var sekretessbelagt.
  • Kvinnans advokat, Anna Sofia Vikström, sĂ€ger att kvinnan ser detta som en ytterligare krĂ€nkning och att hon övervĂ€ger att vidta Ă„tgĂ€rder.
  • I ett liknande fall i Malmö tingsrĂ€tt fick en drabbad flicka 25 000 kronor i skadestĂ„nd för att hennes namn av misstag hade offentliggjorts i en dom i ett sexualmĂ„l.

Nyligen dömdes en man för att ha smygfilmat en kvinna nĂ€r de bĂ„da hade sex. Enligt tingsrĂ€tten utsattes hon dĂ„ för brottet krĂ€nkande fotografering. Mannen dömdes dessutom för utpressningsförsök mot kvinnan eftersom han hotade att sprida sexfilmen om hon inte betalade 8 000 kronor.

För att skydda mÄlsÀganden vid brott med sexkoppling fÄr enligt lag namnet i allmÀnhet inte skrivas ut i domen. NÀr Uppsala tingsrÀtt offentliggjorde domen om sexfilmen hade dock kvinnans för- och efternamn av misstag angetts pÄ flera stÀllen. Hennes advokat Anna Sofia Vikström sÀger att kvinnan mÄr mycket dÄligt över det intrÀffade.

Uppsalaadvokaten Anna Sofia Vikström företrÀder den drabbade kvinnan.
Uppsalaadvokaten Anna Sofia Vikström företrÀder den drabbade kvinnan.

– Hon tycker att det kĂ€nns som ytterligare en krĂ€nkning. Hon övervĂ€ger att vidta Ă„tgĂ€rder, vad det kan bli frĂ„ga om behöver vi diskutera, uppger Anna Sofia Vikström.

Justitiekanslerns kansli skriver i mejl till UNT att det Ă€r möjligt att fĂ„ skadestĂ„nd i den hĂ€r typen av Ă€renden och hĂ€nvisar till ett beslut frĂ„n i januari. Ärendet gĂ€ller en flicka som hade utsatts för sexbrott. Malmö tingsrĂ€tt skrev ut hennes namn av misstag i domen och flera journalister hann ta del av den omaskade versionen innan lapsusen upptĂ€cktes.

Malmö tingsrĂ€tt medgav i en skrivelse till Justitiekanslern, JK, att flickan utsatts för en "allvarlig integritetskrĂ€nkning". JK beviljade henne 25 000 kronor i skadestĂ„nd.

Om kvinnan i Uppsalafallet beviljas skadestÄnd betalas det av Domstolsverket. I praktiken innebÀr det att skattebetalarna fÄr ta kostnaden.

En tingsrÀtt avslöjade namnet pÄ en flicka som hade utsatts för sexbrott. JK beviljade henne 25 000 kronor i skadestÄnd.
En tingsrÀtt avslöjade namnet pÄ en flicka som hade utsatts för sexbrott. JK beviljade henne 25 000 kronor i skadestÄnd.

Enligt Mats Sandmark, rÄdman vid Uppsala tingsrÀtt, beror felet pÄ den mÀnskliga faktorn och att man av misstag skickat ut den omaskade domen. Sedan blundern upptÀcktes har namnet raderats. Hur mÄnga som hunnit ta del av domen dÀr namnet avslöjades kan Mats Sandmark inte svara pÄ.

– Jag ska ta upp det som hĂ€nt med tingsrĂ€ttens kansli sĂ„ att det inte ska hĂ€nda igen, sĂ€ger han.

Av en slump spelar Högsta domstolen, HD, en roll i det hÀr fallet. NÀr domar offentliggörs har de hittills per automatik lagrats i databaser som exempelvis Lexbase. DÀr kan vem som helst mot en avgift ta del av domarna.

En dom i Högsta domstolen har fÄtt betydelse i kvinnans fall vad gÀller möjligheten att komma Ät handlingen dÀr hennes namn framgÄtt.
En dom i Högsta domstolen har fÄtt betydelse i kvinnans fall vad gÀller möjligheten att komma Ät handlingen dÀr hennes namn framgÄtt.

Men i februari kom ett avgörande frÄn HD som kraftigt begrÀnsar Ätkomsten till domar i databaserna. UNT har gjort en sökning i en av dessa databaser men dÀr gÄr det inte att hitta den dom dÀr kvinnan förekommer.

Enligt lag gÀller sekretess hos domstolar för uppgifter som rör enskilda om det Àr troligt att personen utsÀtts för skada om uppgifterna blir offentliga.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!