Läkemedel mot ögonfel kostar 160 000 kronor
Ett nytt, mycket dyrt läkemedel mot allvarliga ögonfel kan hjälpa 30 000 svenskar. Men kostnaden beräknas totalt till över en miljard kronor.
Den här sjukdomen upptäcks hos cirka 3 500 personer i Sverige varje år. Förloppet går ofta snabbt, på bara några månader kan större delen av synen vara borta. Men den nya medicinen, Lucentis, har visat sig mycket effektiv och kan till och med förbättra synen.
Lucentis kostar cirka 160 000 kronor per patient. Att behandla alla de cirka 30 000 patienterna i landet skulle gå på runt 1,3 miljarder kronor enligt SBU, Statens beredning för medicinsk utvärdering. Det kan jämföras med landets totala årliga medicinkostnader som ligger på cirka 30 miljarder kronor.
- Jag vet inget annat preparat som skulle ge så stora kostnader om det används över hela patientgruppen, säger Mikael Hoffmann, chef för Nepi, Nätverk för läkemedelsepidemiologi.
Ska bostadsorten avgöra vem som får vård och vem som blir utan? Det nya preparatet gör att frågan ställs på sin spets.
Siffror från Apoteket visar att utgifterna för Lucentis inom Uppsala läns landsting ligger ungefär på rikssnittet, men det finns stora variationer i andra delar av landet.
- Skillnaderna mellan länen kan förklaras av tillgången på ögonläkare. Men det handlar även om politikerna i tid beslutat att skjuta till resurser, säger Mikael Hoffmann.
Landstinget i Uppsala beräknar att det skulle kosta cirka tio miljoner kronor per år att behandla alla patienter med Lucentis. För två år sedan sade man nej eftersom man ansåg att det skulle bli för dyrt. Men sedan ändrade sig landstingsledningen.
- Följden skulle annars bli att patienterna åkte till något annat landsting för behandlingen och vi skulle ändå få betala. Beslutet kanske även togs med tanke på opinionen, att det kunde bli protester, säger Björn Ragnarsson, sjukhusdirektör vid Akademiska sjukhuset.
För personer som är svårt sjuka i parkinson finns en ny medicin, Duodopa, som kostar 400 000 kronor per patient och år och ges till ett 30-tal personer i Uppsala län.
- Medicinen är fantastisk, man återvänder till livet, säger Reinert Sollfors, ordförande för Parkinson Uppland.
Av besparingsskäl har Sahlgrenska sjukhuset i Göteborg dragit in Duodopa. Reinert Sollfors befarar att liknande planer kan dyka upp även i Uppsala.
Men enligt Monica Eriksson, tf chef på neurologen vid Akademiska sjukhuset, blir inga neurologiskt sjuka patienter utan mediciner av ekonomiska orsaker och det finns inga planer på att dra in Duodopa.
- Men det är viktigt att det kommer i gång en diskussion om de här frågorna i och med att det kommit så många dyra preparat, säger Monica Eriksson.
Johan Bratt, chef vid reumatologen på Karolinska institutet, säger att det finns nationella riktlinjer som slår fast i vilket sjukdomsskede en patient ska behandlas med ett visst preparat.
- Men riktlinjerna ger utrymme för tolkningar och av ekonomiska skäl varierar tyvärr förskrivningsfrekvensen mellan olika delar av landet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!