Kommunstyrelsen sade på onsdagen ja till utbyggnaden som innebär att Ulleråkerområdet kan bebyggas med upp till 7000 nya bostäder för nära 19 000 nya innevånare. När ärendet klubbades av plan- och byggnadsnämnden var den generellt högsta bygghöjden 14 våningar. Kommunalrådet Erik Pelling (S) öppnade dock för att vissa hus skulle kunna få bli upp till 15-16 våningar samtidigt som den högre bebyggelsen skulle koncentreras till vissa områden.
Liberalerna vill nu alltså gå ett steg längre och helt slopa taket för hur höga byggnader som ska få finnas på området.
I ett yrkande som partiet lämnade när planprogrammet klubbades av kommunstyrelsen skriver partiet att kravet på 14 våningar ska utgå.
Anledningen är främst två: Ekonomi och ekologi.
Enligt kommunalrådet Mohamad Hassan (L) är risken stor att kommunens kostnader för området kommer att bli höga.
– Det kan uppstå situationer där vissa hus bör tillåtas bli högre för att ekonomin för projektet som helhet ska gå ihop och för att freda ytterligare grönområden eller områden som är känsliga för vattenförsörjningen, skriver han.
Centern vill i ett eget yrkande på sikt göra Ulleråker till en fossilbränslefri zon, en nollzon för transporter.
Ulleråkerområdet köptes av landstinget för 1,8 miljarder. Enligt en ekonomisk riskanalys som kommunen gjort kan köpet bli en förlustaffär om inte 8 000 bostäder byggs.Länsstyrelsen och SGU har kritiserat planen hårt för att en så kraftig utbyggnad riskerar att förorena Uppsalas grundvattentäkt som finns i åsen.