Minskad ledsagarhjälp överklagas
I våras antog Uppsala kommun riktlinjer för hur kommunen ska fatta beslut om vilket stöd och omsorg funktionshindrade ska få. Nu har ett tjugotal Uppsalabor överklagat riktlinjerna till länsrätten.
- Man betraktar inte funktionshindrade som individer utan som kollektiv, vilket är tvärt emot lagen som säger att det är de enskildas behov man ska ta hänsyn till, säger Göran Anér, från Föreningen Autism, som är en av dem som överklagat riktlinjerna.
2006 gjorde länsstyrelserna, på uppdrag av regeringen, en granskning av hur den här typen av riktlinjer fungerar. De kom fram till att de ofta inskränker den lagliga rätten till stöd som funktionshindrade har och att rättigheterna för de funktionshindrade begränsas olika i olika kommuner.
- Det är viktigt att poängtera att riktlinjer inte är färdiga beslut, säger Stig Rådahl, M, som är ordförande i nämnden för vuxna med funktionshinder.
Han har inte läst Länsstyrelsernas rapport och menar att det behövs riktlinjer för att kunna fatta beslut.
- Tanken då vi tog riktlinjerna var att hjälpa dels tjänstemännen och dels politikerna att ta de rätta och riktiga besluten så att det blir så optimalt som möjligt.
Göran Anér anser att det är mycket anmärkningsvärt att man inte tagit hänsyn till rapporten.
- Om han inte känner till dokumentet är en sensationell skandal, jämförbart med att statsministern inte skulle känna till regeringsformen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!