Vid 13.15-tiden försökte en 17-årig pojke stjäla kläder i Forumgallerian. En väktare ska ha sett den misstänkte stoppa ner kläder i en väska och sedan bege sig ut mot gågatan. En springmarsch började för de båda väktarna och på Stora torget hakade även en polisman på jakten. Vid Fyrisån hoppade 17-åringen i vattnet, då han försökte ta sig över isen.
Där fanns ytterligare civilpoliser på plats och hjälpte till att få upp 17-åringen.
- Konstiga saker har hänt, jag har jobbat som väktare länge, men det här var verkligen speciellt, säger en av väktarna som följde efter mannen.
Räddningstjänsten tillkallades, och kunde dra upp mannen ur det kalla vattnet. Han var inte hörbar då han drogs upp, och fördes till Akademiska sjukhuset för vård. En väska med det misstänkta stöldgodset återlämnades till butiken.
17-åringen är nu misstänkt för stöld och våldsamt motstånd.