â Han har inte varit med pĂ„ det hĂ€r, sĂ€ger 15-Ă„ringens försvarare, advokat Bo Karlsson till UNT.
Förhören med 15-Äringen har hÄllits bakom stÀngda dörrar men enligt advokaten har pojken stÄtt fast vid att han inte deltog vid mordet pÄ mamman, pÄ kvÀllen den 6 september i fjol. Hon sköts med ett skott som avlossades genom ett öppet fönster i hennes villa strax utanför Uppsala.
15-Äringen och en nu 20-Ärig man Àr Ätalade för mordet. Enligt Äklagaren var det 20-Äringen som avlossade det dödande skottet men eftersom bÄda var pÄ plats anses de ha agerat gemensamt och i samförstÄnd.
15-Äringen medger att han Äkte tillsammans med 20-Äringen pÄ en elsparkcykel mot villan, men hÀvdar att han stannade en bit dÀrifrÄn. Enligt 15-Äringen hörde han skottet nÀr 20-Äringen sköt. Ingen av de personer som fanns i villan eller andra vittnen i nÀrheten har emellertid hört nÄgot skott. Utredarna misstÀnker att pistolen var försedd med en ljuddÀmpare, men Àven under förhöret vid rÀttegÄngen har 15-Äringen stÄtt fast vid sin uppgift.
â Det har inte varit nĂ„gra tveksamheter, sĂ€ger Bo Karlsson.
Enligt pojken visste han inget om den planerade skjutningen innan han kom till Uppsala, dagen innan mordet:
â Det Ă€r först nĂ€r han kommer till hotellet i Uppsala som han fĂ„r veta att det ska skjutas, sĂ€ger Bo Karlsson.
15-Äringen och 20-Äringen greps av polis pÄ hotellrummet i centrala Uppsala pÄ förmiddagen efter skottet mot mamman.
Senare under onsdagens rÀttegÄng kommer den 20-Ärige mannen att förhöras.