Har du tänkt dricka alkohol på midsommar? Då bör du lämna bilen hemma, men kanske även cykeln. Enligt en undersökning av Bilprovningen och Motorförarnas Helnykterhetsförbund där 450 personer fått frågor kring alkohol och trafiksäkerhet varierar svaren mellan bilkörning och cykling. Generellt har personer sämre inställning till alkohol bland cyklister än bilister.
När det kommer till bilkörning tycker 14 procent i undersökningen att det är okej att köra bil efter att ha druckit ett glas vin. När samma fråga ställdes gällande cykling så tyckte 61 procent att det var okej att sätta sig på cykeln efter ett glas. En av fyra tyckte även att det var okej att cykla efter att ha druckit tre glas vin.
– Vi värnar om en säker trafikmiljö. Därför är det oroväckande att så många kan tänka sig att cykla efter tre glas vin, säger Bilprovningens vd, Benny Örnerfors.