Förseningarna har lett till ökad hotbild mot tÄgvÀrdar

Hot, skrik och resenÀrer som sÀljer knark pÄ tÄgen Àr tÄgvÀrden och Uppsalabon Maria Karlssons vardag. Hon Àr en av alla de tÄgvÀrdar som fÄtt en svÄrare arbetssituation efter alla förseningar i trafiken.

Maria Karlsson som bor i Uppsala och har jobbat som tÄgvÀrd sedan 2017 upplever hur resenÀrerna pÄ tÄgen blivit allt mer aggressiva och hotfulla mot henne, och hon hör samma sak frÄn sina kollegor.

Maria Karlsson som bor i Uppsala och har jobbat som tÄgvÀrd sedan 2017 upplever hur resenÀrerna pÄ tÄgen blivit allt mer aggressiva och hotfulla mot henne, och hon hör samma sak frÄn sina kollegor.

Foto: Åsa Karlsson

Uppsala2024-01-11 16:40

De mĂ„nga förseningarna i tĂ„gtrafiken har inte bara lett till en försvĂ„rad situation för pendlarna. Även tĂ„gvĂ€rdarna har rĂ„kat ut för en tuffare situation.

– TĂ„gvĂ€rdarna Ă€r nĂ€rmsta lĂ€nken ut mot de irriterade och förbannade resenĂ€rerna och blir ofta utsatta för bĂ„de utskĂ€llningar och hot, sĂ€ger Alex Weinfors som Ă€r lokförare och ordförande i branschorganisationen Seko spĂ„rtrafik.

undefined
Alex Weinfors Àr lokförare och ordförande i branschorganisationen Seko spÄrtrafik.

Han fortsÀtter:

– Även sexuella trakasserier har blivit ett ökande problem enligt de vittnesmĂ„l vi fĂ„r. Mycket rapporteras inte in men fack och arbetsgivare jobbar gemensamt för att fĂ„ bukt med det hĂ€r problemet och den samlade bilden Ă€r att det blir vanligare att framför allt unga tjejer blir utsatta för fula kommentarer och att folk tafsar pĂ„ dem.

undefined
Resecentrum i Uppsala dÀr folk stÄr och vÀntar pÄ tÄg nÀr det tÄg som skulle ha gÄtt till Stockholm drabbades av ett vÀxelfel.

Alex Weinfors pÄpekar att som lokförare inte Àr lika utsatt eftersom han har en egen hytt och inte möter resenÀrerna pÄ samma sÀtt som tÄgvÀrdarna.

Uppsalabon Maria Karlsson som Àr tÄgvÀrd och huvudskyddsombud pÄ MÀlartÄg Àr dÀremot ofta utsatt för hotfulla situationer.

– NĂ€r folk inte har biljett blir det ofta obehagligt, folk skriker och anvĂ€nder förseningarna som en ursĂ€kt för att inte köpa biljett. De menar att det inte Ă€r nĂ„gon idĂ© nĂ€r tĂ„get Ă€ndĂ„ inte kommer.

undefined
Maria Karlsson som bor i Uppsala och har jobbat som tÄgvÀrd sedan 2017 upplever hur resenÀrerna pÄ tÄgen blivit allt mer aggressiva och hotfulla mot henne, och hon hör samma sak frÄn sina kollegor.

I samtal med kollegor Ă€r hennes bild att hot och vĂ„ld har ökat under hösten, medan avvikelserapporterna om hot ligger stadigt under Ă„ret. De 1 835 rapporterna som kommit in till och med november 2023 över hot, vĂ„ld och avvisningar av resenĂ€rer, visar att i 16 procent av fallen har det förekommit hot och aggressivitet och i 18 procent av fallen har polis tillkallats.

– Avvikelserapporterna Ă€r bara en brĂ„kdel av allt som hĂ€nder. Kollegor som har jobbat lĂ€nge har inte tid att skriva rapporter varje gĂ„ng de blir kallade hora.

undefined
MÀlartÄg har stÄr brist pÄ personal och Maria Karlsson förstÄr att mÀnniskor inte vill ha ett jobb dÀr det ingÄr hot och vÄld.

Detta Àr första Äret som Seko MTR MÀlartÄg sammanstÀller lokala avvikelserapporter, varför det inte gÄr att sÀga om det skett en ökning sedan tidigare Är.

– TĂ„get Ă€r ocksĂ„ en spegling av det övriga samhĂ€llet och nĂ€r det blivit hĂ„rdare mĂ€rks det Ă€ven bland de som Ă„ker tĂ„g. Stationerna Ă€r samlingsplatser dĂ€r det förekommer olagligheter som drogförsĂ€ljning och det sprider sig till tĂ„gen, sĂ€ger Alex Weinfors.

Maria Karlsson har sjÀlv bevittnat droghandel flera gÄnger.

undefined
DrogförsÀljning pÄ tÄgen har blivit vanligare enligt Maria Karlsson och dessa personer har sÀllan biljett. Detta kan leda till att hon hamnar i vÀldigt utsatta situationer.

– I Katrineholm sĂ€ljer de droger öppet pĂ„ tĂ„get, sĂ„ vi ringde polisen. Första gĂ„ngen hann de dit, andra gĂ„ngen inte. Detta Ă€r ofta personer utan biljetter som Ă€r hotfulla och nĂ€r polisen inte kommer kan det vara lĂ„ngt till nĂ€sta station och lĂ„ng tid som jag Ă€r utsatt för de hĂ€r mĂ€nniskorna.

ResenÀrer som inte har biljett har ökat det senaste Äret enligt Maria Karlsson. Vid sidan av att man inte vill köpa biljett pÄ grund av förseningarna, Àr en vanlig ursÀkt att allt blivit sÄ dyrt i samhÀllet sÄ att de inte har rÄd.

undefined
Maria Karlsson, tÄg vÀrd och huvudskyddsombud pÄ MÀlartÄg Àr Älagd att avvisa folk frÄn tÄgen om de inte har biljett och vÀgrar att betala straffavgiften. Men nÀr det Àr för hotfullt lÄter hon det vara för att inte riskera sin egen sÀkerhet.

Den hotfulla arbetssituationen skapar en daglig stress pÄ arbetet, vilken förstÀrks av det i övrigt pressade lÀget med stor brist pÄ tÄgpersonal. StÀndiga schemaÀndringar och svÄrigheter att fÄ ledigt till följd av personalbristen i kombination med den hotfulla arbetssituationen gör Àven arbetet mindre attraktivt för att söka.

– Det blir vĂ€ldigt svĂ„rt att rekrytera nĂ€r det ingĂ„r hot och vĂ„ld i jobbet. Vi fĂ„r kommentarer frĂ„n nyanstĂ€llda som reagerar pĂ„ arbetsmiljön och dĂ„ fĂ„r vi bara sĂ€ga att klimatet pĂ„ tĂ„gen hĂ„rdnar, sĂ€ger Maria Karlsson.

Jonas Persson Àr trygghetschef pÄ MTR och en av de saker MTR nu ser över enligt honom Àr att tÄgvÀrdarna kan jobba tvÄ och tvÄ i stÀllet för ensamma som de gör nu.

undefined
Jonas Persson Àr trygghetschef pÄ MTR och jobbar med att genom bland annat samverkan och olika trygghetsutbildningar öka tryggheten för personalen.

– Nu behöver vi hitta vilka strĂ€ckor och tider som vi kan utöka bemanningen och se om det finns resurser för det. Till exempel pĂ„ Valborg i Uppsala kan man vara tvĂ„ tĂ„gvĂ€rdar pĂ„ tĂ„gen.

TÄgvÀrdar som blir mordhotade, spottade pÄ och resenÀrer som skriker. Vad tÀnker ni om det hÀr?

– Varje situation dĂ€r vĂ„r personal blir utsatt för hot, vĂ„ld eller krĂ€nkningar Ă€r allvarlig. Vi följer antalet rapporter i vĂ„rt interna system och dĂ€r kan vi se att 2022 och 2023 sĂ„ Ă€r det pĂ„ samma nivĂ„ nĂ€r det gĂ€ller vĂ„ld och hot dĂ€remot ökar antalet krĂ€nkningar. Deras upplevelse av ökad otrygghet har jag full respekt för.

Vad tÀnker ni göra Ät det?

– Vi utvecklar en fördjupad trygghetsutbildning för personalen och vi jobbar Ă€ven med att fĂ„ bĂ€ttre samverkan med de aktörer som finns i nĂ€rheten av stationerna sĂ„ som vaktbolag och fastighetsĂ€gare. MĂ„lsĂ€ttningen Ă€r att olĂ€mpliga personer ska bli stoppade och inte komma in pĂ„ tĂ„gen överhuvudtaget.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!