Över 100 miljoner ska sparas in

Trots de rödgrönas skattehöjning så måste kommunens verksamhet effektiviseras. Kostnaderna ska sänkas med över 100 miljoner kronor om året fram till 2018.

Uppsala2015-09-26 06:00

Enligt budgeten ligger effektiviseringskravet för Uppsala kommuns grundskola, förskolan och gymnasiet på mellan 45 och 48 miljoner per år. Vård och omsorg 42-45 miljoner. Totalt handar det om drygt 103 miljoner kronor för 2016. Ytterligare några miljoner mer per år fram till 2018.

Enligt kommunalrådet Marlene Burwick (S) som har ansvaret för ekonomin får verksamheterna full kompensation för volymökningar - som fler äldre eller fler elever i skolan. Men uppräkningen för ökade löner och priser sätts till två procent, oavsett om det blir mer. Till det kommer ett krav på effektivisering på en procent.

– Inom den ramen måste verksamheterna klara sin ekonomi. Vi kan inte låta kostnaderna bara öka år från år, säger hon.

Skolan är en verksamhet som ni vill satsa på, nu tvingas de samtidigt att spara?

– Det handlar inte om att skära ned i budgeten. Skolan får mer pengar. Men vi tillåter inte att kostnaderna ökar okontrollerat. Vi ligger redan i dag högre än andra kommuner. Vi får också ökade stadsbidrag som är riktade till skolan, säger Marlene Burwick.

Varför höjde ni inte skatten mer?

– Därför att vi måste ta ansvar för kommunens kostnadsutveckling. Det är inte rimligt att gå back med så stora summor som vi gjort det senaste året. Ska vi kunna bygga nya skolor och arenor så måste vi ha en god ekonomi för att kunna låna till låga kostnader, säger Marlene Burwick.

Hur kraven kommer att slå ute i verksamheterna är inte klart. Utbildningsnämnden anser att skolans höga lokalkostnader måste ned. Vårens beslut att lägga ned Bolandgymnasiet och GUC ska råda bot på det.

– När vi lämnar Boland och GUC senast år 2017 kommer de stora effekterna. Vi måste också titta över kostnaderna för förskolan. Där har vi dyra paviljonger som kan ersättas av permanenta lokaler som blir billigare över tid, säger ordförande Caroline Andersson (S).

Blir det inga personalminskningar?

– Det är för tidigt att prata om andra åtgärder.

Vård och omsorg har problem med höga kostnaderna för hemtjänst. Omsorgsnämnden prognostiserar ett underskott på 30 miljoner kronor i år. För äldrenämnden har underskottet minskat från 15 till 2,9 miljoner i augusti.

– Så vi är på rätt väg. Men vi måste ändå få ner kostnaderna för att klara de sparkrav vi har. Nästa år blir tufft, trots att vi fått 20 miljoner kronor mer i vår budget, säger ordförande Monica Östman (S).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om