Parfymer x 4
Fredags modekrönikör Sebastian Ullmark tipsar om fyra parfymer.
Foto:
Ett skepp kommer lastat med vatten från modehuset Giorgio Armani. Den kände designern har sina fingrar med på fler ställen, självklart även parfymvärlden. Den ökända Acqua di Giò är från början en aftershave, men blev sedan med dunder och brak en eau de toilette. Bergamott och mandarin lyfter denna vattenbaserade doft till toppen av de friska dofternas lista och personligen älskar jag den. En perfekt gåva till en ung gentleman.
Prada Amber Pour Homme
Detta är Pradas första herrdoft, framtagen av parfymören Daniela Andrier och är inte vad man förväntar sig med tanke på marknadsföringen. Amberdoften ger inte ifrån sig den mörka doft jag trodde och det finns toner av mocka som dämpar det fräschare och ljusare sticket. Dock klart prisvärd och ett perfekt för mannen som inte vill vara för söt och inte för grov i sitt uppdrag att dölja kroppsoödren.
Lacoste Essential
Landade på marknaden 2005 och presenterades som en ny herrdoft med inslag av citrus och frukt. En näst intill perfekt doft för alla killar och män i alla åldrar om du frågar mig. Den är också ett suveränt presenttips då det är en klassisk och sportig doft. Designen på förpackningen och flaskan är helt klart ett plus.
Dior Homme
För att sammanfatta den här doften skulle jag vilja säga: utstickande rund. Den är nästan på gränsen till att lukta för mysig och söt för att klassas som en mörk doft, men ändå en tungviktare i sin klass. Diorhuset har länge skapat spektakulära dofter men denna slår rekord. Doftnoter av iris, kardemumma, lavendel och läder.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!