Den gamla restaurangen Dorsa Pizza & Grill eldhärjades i misstänka mordbränder fyra gånger på bara två år. Till slut gav dåvarande ägarna upp. Men, i augusti 2022, bara tio dagar före nya ägarna, far och dotter Ramin och Paniz Irajpour skulle slå upp dörrarna till pizzerian brann det igen.
– Då var allt väldigt ovisst. Vi tvekade på om vi ville renovera lokalen och fortsätta verksamheten. Förutom branden var det även pandemi då, säger Paniz Irajpour.
Men tillsammans med pappan tog de beslutet att de ändå ville satsa. Efter en stor renovering och en hel del kostsamt arbete var det så i fredags premiär för nya pizzerian Pari's drömtallrik.
– Det känns verkligen jättekul och vi har fått väldigt fin respons från Sunnerstaborna. Många har kommit hit och handlat och flera har skrivit fina kommentarer på sociala medier.
För Ramin och Paniz Irajpour blir det här första gången de ger sig in i krögarlivet, men de tror stenhårt på familjesatsningen.
– Nu går vi helhjärtat in i det här.
Är ni inte rädda för fler bränder?
– Nej, då skulle vi aldrig ha valt att renovera restaurangen och öppna pizzerian, säger Paniz Irajpour.