Polisen specialgranskar mobiltelefonförsvinnanden
Tusentals anmälningar om försvunna mobiltelefoner skapar varje år mycket arbete för Uppsalapolisen. Nu specialgranskas alla nya fall under två veckor för att få veta orsakerna.
Med start 1 februari och två veckor framåt kommer därför polisen att följa upp samtliga anmälningar om försvunna mobiltelefoner. Bland annat ska alla som förlorat en mobiltelefon kontaktas av polisen och närmare få redogöra för händelsen.
- Det innebär en stor arbetsbelastning att skriva in alla anmälningar och föra in dem i godsregistret. Därför är det bra om vi kan göra något åt mängden anmälningar, säger Lars-Erik Söderström, chef för polisens stöldrotel,
Enligt Lars-Erik Söderström är den absoluta merparten av de telefoner som försvinner stulna eller tillgripna under rånhot. Resten anmäls som borttappade eller som stöldgods i samband med bil- eller bostadsinbrott och liknande.
Han vill inte säga huruvida polisen misstänker att det också döljer sig försök till försäkringsbedrägerier i den stora mängden anmälningar.
- Vi har inga belägg för något sådant. Nu handlar det om att analysera omständigheterna kring förlusterna och se vad man kan göra åt det.
Omkring 15 procent av alla förlustanmälda mobiltelefoner kommer tillrätta. Antingen hittas de av ägaren själv eller av någon annan eller så kan de spåras i samband med brottsutredningar.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!