Polisens facit efter valborgsnatten

En hel del fylla – men i stort har det varit ordning på folk under valborgsnatten i Uppsala, enligt polisen.

Polisen har haft att göra under natten. Men det har inte varit en ovanligt stökig valborg.

Polisen har haft att göra under natten. Men det har inte varit en ovanligt stökig valborg.

Foto: Johan Nilsson/TT

Uppsala2024-05-01 07:42

När en av årets största festnätter nu är över så kan polisen summera ett valborg utan några större stökigheter. Men druckits har det gjort. Mellan klockan 14 och 04 i natt var det 70 personer som fick omhändertas på grund av fylla, enligt lagen om omhändertagande av berusade personer, LOB. Det uppger stationsbefälet Lars Gunnar. 

Polisen har dock inte behövt hantera några våldsbrott under natten och polisens presstalesperson Pelle Vamstad ger en bild av en ganska vanlig valborgsnatt. 

– Det har varit en del fylla, men inget som sticker ut. Med tanke på hur mycket folk det var så är utfallet förhållandevis gott rent ordningsmässigt, säger han. 

På andra håll i landet har det däremot varit desto stökigare. 

Polisen i Stockholm rapporterar om en hel del fylla och misshandel. Totalt har 36 anmälningar om misshandel skrivits, och sju personer frihetsberövats. Dessutom har det kommit in 57 anmälningar om fylleri. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!