Politikerna ense om bonussystem

Förslaget om att införa bonussystem i Uppsalas busstrafik får stöd av samtliga partier i kommunens gatu- och trafiknämnd. Fullmäktige väntas införa modellen senare i år.

Uppsala2008-09-05 07:00
Som UNT rapporterade i går kommer bussförarna och det kommunala bussbolaget att få extra pengar från kommunen om trafiken förbättras på en rad punkter, enligt ett nytt förslag. Bonussystemet är ett försök att få fler resenärer i kollektivtrafiken men också att förbättra bolagets ekonomiska ställning. När kommunledningen förra året försökte sälja bussbolaget ansågs anbuden alltför låga och försäljningen avbröts.

Politikerna i gatu- och trafiknämnden var eniga i sitt stöd för att införa det så kallade incitamentsavtalet, när frågan behandlades på torsdagskvällen. De valde nu ändå att återremittera förslaget för vidare utredning och avvakta med sitt yttrande till kommunfullmäktige, som slutligt avgör frågan.
- Vi vill titta över de ekonomiska konsekvenserna innan avtalsförslaget är färdigt, säger nämndens ordförande Anders Westerlind (fp). Det måste tydligt framgå att det är först när en förbättring sker som bonusen betalas ut.
Enligt förslaget ska bonusen betalas ut om bussarna förbättrar sin punktlighet, om fler resenärer åker med stadsbussarna eller om resenärerna sätter ett tillräckligt högt betyg på resorna, förarna och fordonen. Enligt en beräkning ska ökade biljettintäkter, till följd av fler resenärer, bekosta kommunens kostnader för bonusen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om