Provar olika behandlingar för perfektionism

En ny studie vid Uppsala universitet ska undersöka vilka behandlingar som fungerar bäst för perfektionism. På måndagen inleddes rekryteringen.

Filip Jovicic studerar psykologi och är en av tre bakom studien som ska utvärda vilka behandlingar som fungera bäst för perfektionism.

Filip Jovicic studerar psykologi och är en av tre bakom studien som ska utvärda vilka behandlingar som fungera bäst för perfektionism.

Foto: Privat/UNT-arkiv

Uppsala2020-08-24 11:00

Studien kommer att pröva olika två KBT-behandlingar för perfektionism och syftet är ett långsiktigt se ifall patienterna mår bättre efter behandlingarna.

– Perfektionism i sig är ju ingen diagnos, men delen av perfektionism som man brukar kalla ”perfektionistisk oro” har koppling till framför allt ångest och oro men också depression och ätstörningar, säger Filip Jovicic, en av tre behandlare i studien.

Enligt Filip Jovicic är det viktigt att skilja mellan perfektionistisk strävan och oro.

– Att ha en strävan är inget fel, men det är oron om vad som händer om man inte uppnår målen som leder till lidandet. Det är det vi vill behandla, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!