Rektor får sparken

Daniel Larsson, rektor för Celsiusskolan i Uppsala, får sparken. I tisdags fick han besked av ledningen för Uppsala kommuns gymnasieskolor att de inte längre har förtroende för honom.

Uppsala2010-11-25 13:26

– Det enda skäl som angavs var att jag inte marknadsfört skolans idrottsprofil på ett tillräckligt bra sätt, säger Daniel Larsson.
Själv håller han inte med om kritiken.
Enligt Daniel Larsson kommer han att sluta som rektor för Celsiusskolan vid årsskiftet.
– Det känns inte som någon höjdare direkt, kommenterar han.

Att en rektor för en gymnasieskola i Uppsala tvingas lämna sin tjänst så abrupt är närmast unikt.
– Jag kan inte komma på något annat fall i Uppsala som gäller gymnasiet där det gått till på det här viset. Vill ledningen bli av med en rektor brukar man ordna en reträttpost i form av utredningsarbete eller liknande, säger Hans Eric Lindahl, kommunombud vid Lärarnas Riksförbund.
Enligt Hans Eric Lindahl har det funnits kritik bland Celsiusskolans lärare mot Daniel Larsson.

Vid 17-tiden på torsdagen skickade Uppsala kommun ut ett pressmeddelande om fallet. Där står att bakgrunden till förändringarna på rektorsposten är Celsiusskolans kommande storsatsning på nationellt godkända idrottsutbildningar. Skolans rektor måste vara beredd att leda, driva och marknadsföra skolans idrottsprofil med stort engagemang.
– Daniel Larsson har kvar sin anställning inom Uppsala kommun och han är alltså inte uppsagd. Men troligen kommer han inte fortsätta som rektor för Celsiusskolan efter årsskiftet, säger Kajsa Wejryd, affärsområdeschef för gymnasieskolan inom Vård & bildning, Uppsala kommun i pressmeddelandet.

Kajsa Wejryd betonar att de kommande förändringarna på rektorsposten inte grundar sig på något missnöje från ledningshåll med hur Daniel Larssons skött sitt arbete som rektor för skolan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om