– Jag är rörd, säger Thomas Fredengren, insamlingsansvarig på Uppsala universitet.
Det var i helgen nyheten slog ned om att den amerikanske oljeföretagaren, Vince Hamilton, själv sjuk i neuroendokrin cancer, donerar de cirka 14 miljoner kronor som behövs för att göra tester på människor av ett cancersprängande virus. Viruset har professor Magnus Essand och hans forskargrupp utvecklat på Rudbecklaboratoriet vid Uppsala universitet.
Men även om nyheten kom nu har diskussionerna med Vince Hamilton pågått hela våren.
– Vi träffades första gången i februari och har sedan haft en rad möten innan allt var klart. Vi har noga, tillsammans med Magnus Essand, gått igenom de vetenskapliga förutsättningarna och de osäkerheter och svårigheter som finns, säger Thomas Fredengren, insamlingsansvarig på Uppsala universitet.
Även om Vince Hamilton kommer att stå för den absolut största delen av finansieringen av det första försöket på människa, så är Thomas Fredengren noga med att lyfta fram alla de nära 4 000 som bidragit.
– Jag är rörd, och det spelar ingen roll om man skänkt 100 kronor eller 1 miljon, jag blir lika rörd. Det är visar på den goda viljan som finns hos många, och det känns bara jättehärligt i dag, säger Thomas Fredengren.
UNT träffade i september 2012 den engelske skribenten Alexander Martens som genom en lång artikel i The Daily Telegraph startade insamlingen till Magnus Essands fortsatta forskning. Då saknades helt pengar för att utföra tester av viruset på människa. Efter artiklarna spred sig nyheten över världen, och pengarna började att strömma in.
Vince Hamilton läste om Alexander Masters insamling och Magnus Essands forskning i Financial Times och tog själv kontakt med Uppsala universitet.
– Visst var det kittlande när han hörde av sig. Men vi har fått pengar från hela världen, ända från Nya Zeeland, säger Thomas Fredengren.
För de inblandade vid Uppsala universitet har året med insamlingen varit omtumlande. Ingen var beredd på genomslaget.
– Jag och Magnus Essand har bland annat bjudits till England och Italien för att berätta om insamlingen, säger Thomas Fredengren.