Så nöjda är vi med sjukvården

85 procent av invånarna i Uppsala län anser att de kan få och har tillgång till den vård de behöver. "Vi är långt ifrån nöjda" säger landstingsrådet.

Uppsala2018-03-06 20:19

Under tisdagen presenterades nationella Hälso- och sjukvårdsbarometern 2017, en årlig nationell undersökning som visar hur svenskarna uppfattar hälso- och sjukvården. Här i Uppsala län medverkade 1 000 invånare från 18 år och uppåt. Undersökningen visar att de flesta är "relativt nöjda" med vården. 69 procent uttrycker att de har ganska eller mycket stort förtroende för hälso- och sjukvården i sin helhet, en ökning från 65 procent år 2016. Samtidigt anger alltså tre av tio att de inte har ganska eller mycket stort förtroende för sjukvården i sin helhet.

Allra högst förtroende har sjukhusen, med 75 procent. Vårdcentralernas siffra är 64 procent. Av Hälso- och sjukvårdsbarometern framgår vidare att 85 procent av länets invånare anser att de har tillgång till den vård de behöver. Det är dock en minskning från 87 procent sedan den förra mätningen. När det gäller väntetider har Uppsala län sjunkande siffror. När det kommer till andelen som anser att det i länet råder "rimlig väntetid" till sjukhusvård har siffran minskat från 51 till 47 procent. För vård- och hälsocentralerna har andelen som anser att väntetiden är "rimlig" minskat från 64 till 59 procent. Siffrorna är något sämre jämfört med rikssnittet.

Uppsala län sticker även ut i undersökningen genom att invånarna har betydligt större förtroende för 1177, Vårdguidens tjänster, i förhållande till övriga Sverige.

Men landstingsrådet Vivianne Macdisi (S) är ändå inte till freds - även om hon tycker att det är positivt att förtroendet för hälso- och sjukvården i länet ökat:

– Vi är långt ifrån nöjda. Det finns inga genvägar förbi de problem vi ser i vården. Därför måste vi fortsätta arbetet med att korta köerna och öka tillgängligheten. Dessutom behöver sjukvården mer resurser för att kunna anställa mer personal, och för att förbättra arbetsvillkoren så att fler vill jobba inom vår sektor, säger Vivianne Macdisi.

.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om