- Avsikten är att komplettera det som redan finns i Sävja och skapa en stadsdel med större andel småhus än i dag. Det ger möjlighet för dem som bor i området att flytta till en annan boendeform inom stadsdelen, säger kommunens exploateringschef Örjan Almesjö.
För att knyta samman det nya området med befintlig bebyggelse föreslår arkitekterna en naturpark i gränsområdet mellan kvarteren. Strax intill byggs en ny förskola. En befintlig gång- och cykelgata med trädallé får fortsätta söderut in i det nya området. Arkitekterna föreslår också förbättringar av miljön i de befintliga kvarteren.
Utbyggnaden är första etappen i den planerade expansion som ska avsluta Sävja söderut mot naturreservatet Lunsen. Marken började exploateras i början av 1980-talet, då siktet var inställt på att i rask takt bygga ut hela Sävja från norr till söder. Fastighetskrisen på 90-talet satte stopp för planerna. Nu gör branschen uppenbarligen en annan bedömning. Två fastighetsbolag har redan fått mark tilldelad för ett 50-tal hus vardera i det blivande bostadsområdet.
Går kommunens planer i lås så klubbas en ny detaljplan under året. Byggstart beräknas kunna ske hösten 2010. Kommunens förhoppning är att det ekonomiska läget då ljusnat så mycket att både byggbolag och bostadsköpare ska våga satsa i Sävja.
Andra punkter i förslaget: