Scrabbleeliten träffades i Uppsala

SM i scrabble startade på lördagen och har samlat ett 90-tal entusistiska ordvrängare från hela Sverige och även Finland för två dagars spelande i Brantingsskolan i Uppsala.

Niklas Elmefjäll, Uppsala, och Leif Berglund, Umeå har båda flera SM-titlar sedan tidigare.

Niklas Elmefjäll, Uppsala, och Leif Berglund, Umeå har båda flera SM-titlar sedan tidigare.

Foto: Pelle Johansson

Uppsala2009-10-31 16:59
Skolsalarna var fyllda av spelare när UNT tittade in på lördagsförmiddagen. Niklas Elmefjäll, arbetsmiljöingenjör från Uppsala, låg i varje fall just då bra till.
- Än så länge, ja, men det kan ändras snabbt.
Han spelar sitt femte SM och tycker att scrabble är det roligaste spel som finns.
- Ingen match är den andra lik, och även om det kan låta klyschigt så får man använda hjärnan.

Att ha lite koll på ord är förstås till nytta för en scrabblespelare, men enligt Niklas Elmefjäll är det inte säkert att ett bra ordförråd nödvändigtvis gör en till en bättre spelare. I stället handlar det en hel del om taktik och strategi.
- Det kan vara att ha koll på andras brickor och att omsätta sina egna, att utnyttja motståndaren, och se till att man har bra balans mellan vokaler och konsonanter. Att bli sittande med för många av den ena sorten är inte bra.

Daniel Domert är en av de sju Uppsalaarrangörerna. Han berättar att årets SM är det elfte i ordningen och det tredje som hålls i Uppsala.
- I år kan man desutom spela på Ladbrook, lite udda med en brädspelsturnering i ett sånt sammanhang, säger Daniel Domert.
Under tiden har det blivit dags för Niklas Elmefjäll att möta sin näste motståndare, Leif Berglund från Umeå. Innan vi går radar de upp sina brickor på ställen. Niklas Elmefjäll har fått förfärande många konsonanter och bara ett ynka y.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om