Så får du mest påskgodis för pengarna

Det lönar sig oftast rejält att köpa godis på lösvikt – vissa sorter är mer än tre gånger så billiga i lösviktshyllan som på påse. UNT guidar dig i att maxa påskägget.

Under påsken äter vi omkring 1,5 kilo godis per person.

Under påsken äter vi omkring 1,5 kilo godis per person.

Foto: Elin Sandow

Uppsala2025-04-16 18:00

Nyheten i korthet

  • Påskgodis är oftast billigare att köpa i lösvikt än i förpackningar, enligt en undersökning av UNT.
  • Priserna för lösviktsgodis ligger vanligtvis runt 100 kronor per kilo, medan förpackade godis kan kosta upp till tre gånger mer.
  • Undantag finns dock, till exempel är geléhallon i storpack är billigare än i lösvikt.

Priset på choklad har skjutit i höjden – i alla fall när man handlar den styckvis, exempelvis chokladkakor. Dessutom har många förpackningar blivit mindre, så kallad krympflation.

Men det går fortfarande att hitta billig choklad, utan att behöva byta till lågprismärken. Tricket? Att välja lösviktsgodis.

undefined
Choklad har visat sig vara mest prisvärt när man jämför pris på godis som köps styckvis med pris på lösviktsgodis.

Vi gav oss ut i några av Uppsalas största livsmedelsbutiker och jämförde priser för att ta reda på vilka sorter du ska välja för ett så prisvärt påskägg som möjligt. 

I många butiker kostar lösviktsgodis kring 100 kronor kilot eller strax över. Det är dock vanligt med kampanjpriser, särskilt kring påsk.

undefined
I stället för att köpa en chokladkaka på 100 gram för 21 kronor kan man köpa 100 gram av samma sort på lösvikt för halva priset.

På ett av ställena kostar till exempel en 80 grams Plopp 23 kronor. Det ger ett kilopris på 287 kronor. I lösviktshyllan alldeles intill finns även där Plopp, om än i mindre förpackningar. Vid vårt besök i butiken kostar lösgodiset 79 kronor kilot (på grund av påskkampanj) – vilket innebär att Ploppen på lösvikt blir 3,5 gånger billigare. Vid det ordinarie lösviktspriset på 109 kronor kilot är Plopp på lösvikt mer än hälften så billig som den man köper styckevis. 

undefined
Geisha är en vanlig sort på lösvikt. Köper man en hel kaka blir kilopriset avsevärt dyrare.

En rulle Center på 78 gram kostar 21 kronor, alltså 270 kronor kilot. Vi lägger chokladrullen på lösviktsvågen: där blir priset 6 kronor. 

Nästan all choklad är avsevärt mycket billigare på lösvikt än vad den är styckevis, oavsett om det är påskkampanj eller ordinarie pris. 

undefined
En plopp-kaka på 80 gram kostar 23 kronor, alltså 287 kronor kilot.

Vad gäller de godissorter som inte är choklad är prisskillnaderna i regel inte lika stora, men i de allra flesta fall tjänar du ändå på att välja lösvikt. Gillar du eller dina barn klubbor? Då ska ni definitivt undvika klubborna i färdig påse, eftersom kilopriset då är 215 kronor.

Annat är billigare, till exempel kostar Haribo-nappar 137 kronor kilot på påse jämfört med 79 kronor kilot på lösviktskampanj (och 109 kronor i ordinarie pris). Ahlgrens bilar på påse kostar 112 kronor kilot. 

undefined
Vill du ha mest snask för pengarna? UNT har kollat vilka sorter du tjänar mest på att välja i lösviktshyllan.

Och så finns det undantag, där löviktsvarianten är dyrare. Geléhallon i storpack kostar bara 67 kronor kilot i en av butikerna – alltså ett klart billigare kilopris än i lösviktshyllan.

Överlag ska den som vill maxa ägget med de mest prisvärda sorterna skippa de färgglada karamellerna och njuta av ett brunt innehåll. 

Den som är mer intresserad av att välja godis utifrån vad man tycker är godast i stället för hur man får de dyraste karamellerna billigt, kan med fördel bortse från denna text. 

Godispriser per kilo

Priset för lösviktsgodis brukar ligga på mellan 69 kronor kilot (kampanjpris) upp till 160 kronor kilot. Många butiker håller sig kring 110 kronor kilot som ordinarie pris.

Så här mycket kostar godiset när det säljs i färdiga förpackningar/påsar. Priserna kan givetvis skifta mellan olika butiker. Detta är ett slumpmässigt urval:

Plopp: 287 kr/kg.

Center: 270 kr/kg.

Lion: 260 kr/kg.

Geisha: 256 kr/kg.

Fruktklubbor: 215 kr/kg

Marabou mjölkchoklad: 210 kr/kg.

Werther´s original: 163 kr/kg.

Gräddkola: 157 kr/kg.

Polly: 150 kr/kg.

Haribo-nappar: 137 kr/kg.

Ahlgrens bilar: 112 kr/kg.

Tuttifrutti: 105 kr/kg.

Geléhallon: 67 kr/kg. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!