I år kommer julkampanjens budskap att som vanligt spridas i kyrkorna, men man för även ut informationen på biografer och i sociala medier.
– Pengarna kommer att gå till Svenska kyrkans internationella arbete för utsatta barn. Exempelvis barn på flykt, barn som lever i fattigdom och barn som drabbats av katastrofer, säger Susanna Olivin, projektledare för julkampanjen.
Målet är att samla in 42 miljoner kronor för att minska barnadödligheten.
– I förra årets julkampanj fick vi in 39 miljoner kronor. Vi tror att fler nu fått upp ögonen för de behov som finns i världen.
Insamlingen pågår till 6 januari. Under den här perioden samlas också pengar in via bilder som man kan lägga ut och tagga med #5för5.
– Vi kommer samla bilder där människor gör high five på instagram, facebook och twitter. För varje bild som läggs upp skänker ett företag fem kronor till oss. Ju fler high fives, desto mer pengar till arbetet för alla barns rätt till ett tryggt liv. En som lagt upp en bild är ärkebiskopen Antje Jackelén, säger Susanna Olivin, som hoppas att många fler ska nappa på idén.
Under julkampanjen kan man också öppna ”dagens lucka” i kampanjens julkalenderblogg. Bloggarna är personliga upplevelser som olika människor inom Svenska kyrkans internationella verksamhet delar med sig av.
– Vi försöker finnas där människor finns för att nå ut till så många som möjligt. Nu på första advent på söndag så kommer exempelvis alla våra församlingar i Sverige samla in pengar till kampanjen under sina gudstjänster. Den som vill läsa mer om vårt arbete kan gå in på Svenska kyrkans websida under julkampanjen. Där finns information om projekt som vi arbetar med ute i världen, säger Susanna Olivin.