De stora snömängderna som föll förra helgen ställer fortsatt till med problem när temperaturen stiger och snön smälter.
– Förra helgen och i början av veckan gjorde vi fyra stycken så kallade totalröjningar och kallade in resurser från hela länet för att få ut snön ur stan. Men trots det föll det så mycket snö mellan röjningarna att det packades hårt på flera platser. Därefter har vi haft temperaturväxlingar på nära 15 grader fram och tillbaka vilket gjort att snön smält men sedan frusit på igen, säger Roger Lindström, chef för gata, park och natur inom Uppsala kommun.
Under fredagsmorgonen uppstod översvämningar och dammbildningar på flera håll i Uppsala när snön började smälta ordentligt. Under fredagen slogs bland annat trafikljusen i de stora korsningarna Kungsgatan-Bäverns gränd och Vaksalagatan-Tycho Hedéns väg ut.
– När regn- och smältvatten blandas med vägsaltet och översköljer trafikljusen slår jordfelsbrytaren ifrån för att trafikljusen inte ska bli strömförande. De är väldigt känsliga, men det är ju en säkerhetsåtgärd, säger Roger Lindström.
Kommunen arbetar med att gräva fram dagvattenbrunnar, men under helgen finns risk för fler översvämningar i Uppsala.
– Framför allt på gator i bostadsområden kan det bli besvärligt. På flera håll har det packats hårda isvallar längs med gatorna efter plogningen som förhindrar avrinningen av smältvatten, säger Roger Lindström.