"Tillgången är alldeles för liten"

Tillgången på bostäder är lägre än på länge i Uppsala, något som fortsätter att driva upp priserna i bland annat Luthagen, Fålhagen, Kapellgärdet och Höganäs. Fastighetsmäklarna vittnar om ett oerhört tryck på visningarna och varnar för en "propp" på bostadsmarknaden.

Tomten Salagatan-S:t Persgatan .

Tomten Salagatan-S:t Persgatan .

Foto: Jörgen Hagelqvist

Uppsala2010-01-17 11:00
Under kreditkrisen 2008 drog byggföretagen i nödbromsen och många planerade byggprojekt i Uppsala stoppades eller sköts upp. Under 2009 låg nyproduktionen på is. Samtidigt ökade inflyttningen kraftigt och följden har blivit en stor brist på bostäder, något som fortsätter att driva upp priserna i de flesta stadsdelar.
- Tillgången är alldeles för liten. Det vi ser nu är bland annat en effekt av finanskrisen 2008. Vi har tappat ett år av bostadsproduktion, säger Solweig Lindéll-Solberg på Mäklarhuset Nordström & Partners i Uppsala.

Kombinationen av låg ränta, litet utbud, stor inflyttning, sänkta skatter och Sveriges lägsta arbetslöshet fortsätter att driva upp bostadspriserna i Uppsala. De som har jobb har mer pengar att spendera, samtidigt är kostnaden för att ta lån låg och konkurrensen om objekten stor.
Fastighetsmäklarna vittnar om en starkt ökad efterfrågan i januari på både bostadsrätter och villor.
- Det är ett enorm tryck på visningarna. Utbudet är för litet och det blir tufft för köparna. Det är inte bara de centrala bostäderna som lockar spekulanter. Vi hade 300 personer på en visning av en villa i Lövstalöt i helgen, berättar Elisabeth Mattsson-Barkman på Svensk Fastighetsförmedling i Uppsala.

På "visningssöndagen" för en vecka sedan visade Widerlöv & Co 65 bostäder i Uppsala. I fredags hade budgivning inletts eller avslutats på 50 av objekten.
- Det är väldigt mycket folk på visningarna och efterfrågan har ökat ännu mer den senaste månaden, säger Tomas Widerlöv på Widerlöv & Co.
- Vi har 235 intresseanmälningar på tolv nyproducerade villor i Uppsala. Det är oerhört mycket, säger Thomas Lüllmaa på Riksmäklaren.

Det låga utbudet leder till en risk för en "propp" på hela bostadsmarknaden i Uppsala.
- De som vill sälja hittar ingen bostad att flytta till och då kan de inte göra sig av med sin bostad. Folk sitter fast i sitt boende. Det måste byggas mer i Uppsala för att klara det här, säger Solweig Lindéll-Solberg.
UNT:s stadsdelsstatistik för sista kvartalet 2009 (se grafik intill) visar att priserna fortsatte upp i de flesta delar av Uppsala. Dock är ökningarna mer blygsamma än mellan andra och tredje kvartalet, då den totala prisökningen låg på över tio procent.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om