UNT den 21 juni 1979

Monica Ohlson blev kursetta på Frivilliga motorcykelkårens utbildning. Det kunde man läsa på UNT:s förstasida den 21 juni 1979.

UNT:s förstasida den 21 juni 1979.

UNT:s förstasida den 21 juni 1979.

Foto: Pär Fredin

Uppsala2015-06-22 09:32

Det var 16-åriga Monica Ohlson från Uppsala som blev bäst i klassen när Frivilliga motorcykelkåren avslutade sin årliga motorcykelutbildning. 1979 hade utbildningen för första gången lika många kvinnliga som manliga deltagare.

– De har lärt sig fantastiskt fort och några har t o m gått om grabbarna i kursen som hade betydligt bättre förkunskaper, sade kursledare Gert Andersson.

Det var stökigt i dansk politik. Men socialdemokrater och liberaler kunde till slut komma överens om ett ekonomiskt krispaket.

Spritlangaren Ralf Eklöf dömdes till två års fängelse, det maximala straffet. Han var huvudperson i en stor liga i Uppsala och dömdes även att betala 1 638 000 kronor.

125 år med UNT

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om