Uppsalabilisterna sämst på vägarna

Bilisterna i Uppsala län kan höra till de värsta trafiksyndarna i landet. Enligt en ny undersökning uppger nio av tio bilister att de bryter mot trafikregler.

Uppsala2008-07-09 17:08
Den vanligaste förseelsen bland bilisterna i Uppsala län är fortkörning, enligt undersökningsföretaget Sifo som gjort undersökningen åt Folksam bland 4 400 bilister i Sverige.
- Sommarmånaderna är den period då det sker flest trafikolyckor så just nu finns det särskilt stor anledning att hålla ner hastigheterna, säger Anders Kullgren, trafikforskare på Folksam.

Sammanlagt är det 89 procent av de tillfrågade bilisterna i Uppsala län som ibland begår regelbrott i trafiken. Det är bara Stockholmarna som i hela landet har lika höga siffror.
De flesta här har svarat att det är vanligast att de kör för fort. Näst vanligast är att köra mot gult ljus. Övriga förseelser är att inte hålla avstånd till andra bilar, inte stanna för fotgängare vid övergångsställe, köra på tomgång långa stunder och att köra efter ett par öl.
Två procent av bilisterna i länet har svarat att de kör bil efter ett par öl. Det är den högsta siffran i landet.
- Just när det gäller hastighetsgränser verkar det finnas en social acceptans, en känsla av att det är okej att bryta mot reglerna, säger Anders Kullgren.
På en punkt är bilisterna däremot ovanligt duktiga. Det är bältesanvändningen som nu bara fem procent slarvar med i Uppsala län.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om