Uppsalakrogarna smörjer krÄset

Uppsalas invÄnare tycks aldrig bli mÀtta pÄ att Àta ute. I fjol omsatte krog- och kafébranschen tvÄ miljarder kronor. Det gör Uppsala till landets fjÀrde största restaurangkommun.

LunchgÀster. Carolina Persson och Philip Karlsson Àter lunch ute ett par gÄnger i mÄnaden.

LunchgÀster. Carolina Persson och Philip Karlsson Àter lunch ute ett par gÄnger i mÄnaden.

Foto: Nina Leijonhufvud

Uppsala2016-05-27 05:15

I dag finns 394 restauranger och kaféer i Uppsala kommun, dÀribland fem krogar som kvalat in i krogguiden White guide.

Senaste tillskottet Àr innerstadskrogen Frenchi som slÄr upp sina portar i dag, fredag i RÄdhuset. Det Àr en pÄkostad satsning signerad Svenssons krogar med plats för 220 gÀster inne och 250 platser utomhus. Och sÄ sent som i förra veckan öppnade Sherlocks Black Brook, en ny kvarterskrog pÄ Anundsgatan i SvartbÀcken,

Den positiva trenden med fler restauranger och fler gÀster mÀrks i hela landet men Uppsala sticker ut, berÀttar Clara Nilsson pÄ bransch- och arbetsgivarorganisationen Visita.

– Restaurangmarknaden vĂ€xer snabbare hĂ€r Ă€n i resten av landet. Vi har en stark och stabil tillvĂ€xt med flera restauranger som hĂ„ller en hög gastronomisk nivĂ„. Dessutom fortsĂ€tter kafĂ©trenden att utvecklas, sĂ€ger hon.

Siffror över restaurangnÀringens utveckling i Uppsala visar att marknaden vuxit med i snitt sju procent per Är frÄn 2002 fram till i dag. Under samma period hade hela riket en tillvÀxt pÄ 6,3 procent,

Det hÀr placerar Uppsala pÄ Ättonde plats nÀr det gÀller tillvÀxt mÀtt i omsÀttning under Ären 2002-2015. I fjol hade Uppsala klÀttrat till att bli den fjÀrde största restaurangkommunen, sett till hur mycket krogarna omsÀtter.

Även antalet restauranganstĂ€llda har fördubblats. Förra Ă„ret var 2 500 personer anstĂ€llda pĂ„ ett kafĂ© eller en restaurang, antingen som timanstĂ€lld inhoppare eller som fast anstĂ€lld.

– Uppsala har en ung befolkning och Ă€r en studentstad som gör att det finns mĂ„nga studenter som jobbar extra under studierna. Restaurangbranschen skapar mĂ„nga nya jobb, sĂ€rskilt för personer utan utbildning och erfarenhet. De kan fĂ„ sitt första jobb hĂ€r, sĂ€ger Clara Nilsson

Uppsalas krögare Àr dessutom duktiga pÄ att anstÀlla unga och utlandsfödda personer. Bland de 2 500 personer som har en anstÀllning Àr 35 procent under 25 Är. Fyra av tio Àr utlandsfödda.

Men bland arbetsgivarna finns farhÄgor kring vad som kommer att hÀnda första juni dÄ sÀnkta arbetsgivaravgifter slopas helt.

– En av förklaringarna till restaurangbranschens uppĂ„tgĂ„ende Ă€r att arbetsgivare vĂ„gat ta steget att anstĂ€lla personer under 26 Ă„r nĂ€r arbetsgivaravgifterna varit lĂ€gre. Om man ökar kostnaden för att anstĂ€lla, blir det svĂ„rare för arbetsgivarna att ta steget, sĂ€ger Clara Nilsson.

Att restaurangbranschen slÄr nya rekord Àr ett kvitto pÄ att Uppsala har förmÄgan att möta tillvÀxten pÄ ett bra sÀtt, menar Yvonne NÀsström, nÀringslivsdirektör i kommunen.

– I vĂ„r översiktsplan för Uppsalas framtid planerar vi för att vara en attraktiv kommun och dĂ„ Ă€r restaurangbranschen viktig. VĂ„r roll Ă€r att ge krögarna rĂ€tt förutsĂ€ttningar. NĂ€r vi planerar nya stadsdelar ser vi till exempel till att bottenvĂ„ningarna i fastigheterna viks för den hĂ€r typen av verksamhet, sĂ€ger Yvonne NĂ€sström.

Enligt henne har kommunen ocksÄ förbÀttrat sina processer nÀr det gÀller livsmedels- och serveringstillstÄnd, vilket underlÀttar för den som vill öppna en ny krog eller ett nytt kafé.

– Vi har Ă€ven ett tĂ€tt samarbete med föreningen Uppsala city dĂ€r företagen och fastighetsĂ€gare diskuterar hur stadskĂ€rnan ska utvecklas för att möta invĂ„narnas behov. I denna dialog har kommunen en viktig röst.

SÄ bra gÄr Uppsalas restauranger DÀrför vÀxer krogbranschen

I Uppsala spenderar varje invÄnarna i snitt 9 521 kronor per Är pÄ restaurang- och kafébesök, vilket Àr betydligt mindre Àn i Stockholm, dÀr restaurangnotan uppgÄr till i snitt 25 000 kronor per person och Är.

2015 gick tio hotell- eller restaurangföretag i konkurs i Uppsala kommun. Samma Är gav Uppsala kommun serveringstillstÄnd till 259 restauranger.

I Är har 135 uteserveringar tillstÄnd, pÄ 1990-talet handlade det om 15 stycken.

Antalet restauranganstÀllda har nÀstan fördubblats sedan 2002. I dag Àr 2 500 personer anstÀllda i Uppsala.

I Uppsala lÀn Àr 35 procent av de anstÀllda under 25 Är och nÀstan 40 procent inte födda i Sverige

BefolkningstillvÀxten Àr snabbare Àn i riket totalt. Antal Uppsalabor har ökat med drygt 30 000 sedan 2002, eller 17 procent jÀmfört med 10 procent i hela riket, vilket gynnat tillvÀxten i restaurangbranschen.

KĂ€lla: Visita

Det finns flera förklaringar till att restaurangsektorn vÀxer sÄ starkt Lagen om personalliggaren och införandet av kassaregisterlagen 2007 har haft effekt nÀr det gÀller att försvÄra fusk och göra svarta pengar vita. 2012 sÀnktes momsen frÄn 25 till 12 procent, vilket gav skjuts Ät omsÀttningen och sist men inte minst har svenskar blivit mer kontinentala och sociala. Mat och dryck spelar en stor roll i mötet med andra mÀnniskor.

KĂ€lla: SCB

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om