Uppsalas senaste mediehus invigt

Nu är Uppsalas senaste mediehus invigt. Men för många som arbetar där är det något mycket mer.

Kristina Werberg har jobbat på magasinet Nova i många år. Härm ed pappa Leif.

Kristina Werberg har jobbat på magasinet Nova i många år. Härm ed pappa Leif.

Foto: Niklas Skeri

Uppsala2019-06-01 20:13

Fredrik Reinfeldt, Lars-Åke "Babsan" Wilhelmsson, Mona Sahlin, Anja Pärsson, Lasse Åberg... På Snabel-Postens redaktionsvägg är det kändistätt. På en bild syns skådespelaren Bert-Åke Varg och Snabel-Postens reporter Christopher Lundgren tillsammans

– Han var min barndomsidol, jag tyckte om honom så mycket som ugglan Helge i barnprogrammet "Från A-Ö". Och sedan var han ju med i "Rederiet", berättar Christopher Lundgren, som guidar genom redaktionens lokaler på Knivstagatan i Boländerna.

Den här dagen är det kombinerat öppet hus, ettårsjubileum och invigning av Uppsalas senaste mediehus, där Snabel-Posten är en del. Här samsas de med tidningen Nova, Radio Fyris, bildstödsverksamheten OrdBild och ett stort arkiv som bland annat tar uppdrag åt Region Uppsala. Gemensamt för dem alla är att de är dagligverksamheter för människor med funktionshinder. Men för Christopher Lundgren är Snabel-Posten som ett jobb att gå till, och något han tycker mycket om.

– Jag känner sådan glädje över att kunna få uttrycka mig. Det här ger mig också en fast punkt och en sysselsättning. Jag ser det som mitt arbete, även om jag inte är anställd utan har fått det som en insats enligt LSS, lagen om särskilt stöd och service.

En våning upp finns Radio Fyris lokaler. De flyttade hit för ett år sedan. Här brukar Emma Eriksson vara programledare och redaktör. Kanalen lägger på sin hemsida upp en bra bit över 200 program varje år. Emma Eriksson lyser upp när hon får berätta vad hon känner för Radio Fyris och alla roliga program hon arbetar med: Ljudboksrecensioner, intervjuer och en särskild "Tre kronor"-serie, om tv-såpan med samma namn.

– Det här betyder allt för mig, allt. När man har vissa svårigheter som jag är det så bra med handledarstödet vi får. Och så gör vi mycket kul tillsammans, går på AW och så. I sommar ska vi träffas och grilla, berättar hon och visar upp studion.

Dessutom får Emma Eriksson träffa "världens bästa chef", som hon uttrycker det. Chefen står intill och får en stor kram. Hon heter Mona Lagvik och är verksamhetschef. Kommunen har runt 80 olika insatser i sin dagligverksamhet som deltagarna får ansöka om. Att syssla med media är populärt, berättar Mona Lagvik. Att få ihop redaktionerna under samma tak ger möjligheter till kreativitet redaktionerna emellan, så att populariteten kan bestå.

– Exempelvis har de gjort poddar tillsammans. Personalen som finns här kan också gå in och hjälpa och stötta varandra på ett bra sätt när vi nu sitter tillsammans, säger Mona Lagvik.

Christopher Lundgren är nöjd med att ha fått fler verksamheter till huset så att det går att samarbete mer. Ambitionen att utvecklas är tydlig.

– Vi vill växa och ha fler prenumeranter. Men för att lyckas med det behöver vi som arbetar här utvecklas också.

250 handledare

Uppsala kommuns vård och omsorgsförvaltning har mer än 80 egna arbetsplatser och ett hundratal arbetsplatser inom olika företag i Uppsala där der erbjuder så kallad daglig verksamhet. Enligt sin hemsida har de kontak med mer än 300 företag och ett nära samarbete med Arbetsförmedlingen som gör att många bra jobb kan skapas.

Cirka 250 handledare arbetar i dagligverksamheten, som konstnärliga ledare, dramapedagoger, musiker, arbetsterapeuter, datatekniker, jobbcoacher, etcetera.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om