UNT rapporterade tidigare på tisdagen om en räv som sägs terrorisera både folk och katter i Bälingetrakten. Räven uppges ha tagit minst fem katter och även förföljt en vuxen person. Den ska också ha varit inne på skolgården flera gånger. Den orädda räven jagas nu av kommunens viltvårdare.
LÄS MER: Orädd räv skrämmer Bälingebor
På UNT:s Facebook har det kommit många reaktioner på den orädda räven. Flera läsare uppger också att de sett djuret i Bälinge. Många är kritiska till att det finns en order om att räven ska skjutas:
"Jag har flera gånger sett räven, men förstår inte varför den ska skjutas? Vad har den gjort för ont?"
"Låt räven leva, det har funnits rävar runt Bälinge och Lövstalöt i flera år"
"Varför är katter och husdjur mer värda än skogens vilda rovdjur?
...medan vissa tycks ha mer förståelse för beskedet om skjutningen:
"Jag ser ofta räv på parkeringen här i Uppsala också, men sällan smågnagare och katterna får hålla sig inne nattetid. Räven fyller normalt en funktion och lämpligaste sättet att bli av med närgångna rävar är att se till att matavfall och liknande inte är lättåtkomligt. Rävar som söker sig nära människor av andra skäl än att söka föda är det något fel på och då är det bättre att ta bort dem"
"De tar tamdjur, tuggar sönder och pissar på allt man har ute. Badkläder, handdukar, mattor, etc. Så ja de kan vara skadedjur om de vänjer sig vid människor. Speciellt om man matar dem då förstör man deras viltdrift. Men de är absolut fina att kolla på i skogen men man vill inte ha dem i carport och på altanen"
...samtidigt som många läsare frågar sig hur man överhuvudtaget kan vara rädd för en räv:
"Oh, herregud, nu har vargmotståndet blivit rävmotståndet istället. Är dom 5 katterna vidimerade, eller är det en vandringssägen? Och vad skulle en räv kunna göra en fullvuxen människa? Nafsa i fotsulorna?"
"Skräms man av en räv föreslår jag ett mera stadsnära boende, tex lägenhet i Uppsala. Eller ska alla närgångna djur skjutas?"
"En räv är väl knappast farlig?! Det börjar gå lite överstyr detta. Bara för ett vilt djur kommer för nära en människa ska den skjutas. Ibland undrar man hur folk tänker! Låt den nu leva istället! Dom har lika stor rätt att finnas som oss människor!"
"Skicka den till Luthagen i stället. Här har vi alldeles för många katter!"