Under natten till torsdagen sparkades ett fönster i den borgerliga studentföreningen Heimdals lokal in. Föreningens revisor Björn Grankvist vet inte vilka som stod bakom, men tror att händelsen var politiskt motiverat eftersom liknande händelser inträffade inför valen 2006 och 2010.

– Det är oroande att de ger sig på en demokratisk borgerlig förening, säger Erik Hårdén, föreningens ordförande.

Fem personer befann sig i lokalen när några okända personer ska ha börjat sparka mot ett fönster.

– De skrek att vi skulle komma ut och slåss, säger Bjarne Grankvist.

Polisen tillkallades, och personerna utanför lokalen sprang i väg mot kyrkogårdsgatan. Ett par blomkrukor och en gardinstång gick sönder, men fönstret förblev helt. En anmälan har upprättats men förundersökningen har lagts ner, eftersom misstänkta saknas.