”Han mĂ„r bĂ€ttre Ă€n i fredags”

Den 2 mÄnader gamla bebis som trÀffades av en hylla vÄrdas fortfarande pÄ sjukhus.

genrebilder:  exteriör hus 70, Akademiska sjukhuset.

genrebilder: exteriör hus 70, Akademiska sjukhuset.

Foto: STAFFAN CLAESSON

Uppsala2017-11-20 16:14

Det var i fredags i samband med ett blöjbyte som tvĂ„ mĂ„nader gamla Enzo fick en 15 kilo tung hylla över sig. Ett skötbord kollapsade och hyllan trĂ€ffade Enzo rakt i ansiktet. Han har sedan i fredags vĂ„rdats pĂ„ Akademiska sjukhuset och nĂ€r UNT Ă€r i kontakt med mamma Nathalie Åslund berĂ€ttar hon att familjen fortfarande vĂ€ntar pĂ„ att göra ett antal undersökningar.

– Han ligger hĂ€r bredvid mig, han mĂ„r bĂ€ttre Ă€n han gjorde i fredags och Ă€r mycket piggare. Men vi vĂ€ntar fortfarande pĂ„ att fĂ„ göra nĂ„gra undersökningar. I eftermiddag ska vi göra en magnetkameraundersökning dĂ„ kommer vi fĂ„ lite mer svar om hur det ser ut, sĂ€ger mamma Nathalie Åslund.

Hur gÄr era tankar sÄ hÀr nÄgra dagar senare?

– Jag tror att jag fortfarande Ă€r i chock. Man tĂ€nker bara pĂ„ varför och hur det hĂ€r har kunnat hĂ€nda. Det Ă€r helt sjukt.

Sedan olyckan intrÀffade har Akademiska sjukhuset inlett en utredning och under mÄndagen kommer man att kontrollera alla skötbord pÄ barnavdelningen.

– Vi har skĂ€rpt alla kontroller av den fasta inredningen och utreder det hĂ€r som en vĂ„rdskada. Givet Ă€r att Akademiska sjukhuset har ett ansvar i detta. Nu fĂ„r vi diskutera med fastighetsĂ€garen och sedan se vad utredningen visar. Om det Ă€r en vĂ„rdskada kommer det att hanteras under en lex Maria anmĂ€lning, sĂ€ger chefslĂ€kare Göran GĂŒnter.

LÄS MER: Akademiska sjukhuset skĂ€rper rutiner efter olycka

Enligt sjukhuset bedöms Enzos tillstÄnd vara stabilt. Under mÄndagen kommer ytterligare undersökningar göras för att sÀkerstÀlla att man inte har missat nÄgot.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!