Vid 22-tiden torsdagen den 7 mars larmades polisen till en innergÄrd vid korsningen SvartbÀcksgatan och S:t Olofsgatan. Flera skott hade avfyrats mot en nÀringsverksamhet. Sedan dess har inga fler skjutningar rapporterats i Uppsala.
â Det Ă€r en kort period och svĂ„rt att dra klara slutsatser men det finns en allmĂ€n teori till varför det minskar: att mĂ„nga sitter hĂ€ktade och hindras frĂ„n att skjuta. SĂ„ kan det sĂ€kert vara men det har hĂ€nt tidigare att polisen trott sig veta varför skjutningarna blir fĂ€rre och sedan stĂ„tt med byxorna nere nĂ€r de ökat, sĂ€ger Anders Ăstlund, kriminolog och chef för verksamhetsstyrning och analys vid polisen i region Mitt.
Ăven om inga skjutningar Ă€gt rum under april mĂ„nad Ă€r det svĂ„rt att se det som ett trendbrott. Hittills i Ă„r finns det rapporter om tre skjutningar i Uppsala kommun, under samma period förra Ă„ret var det tvĂ„. Tittar man pĂ„ hela polisregionen, dĂ€r förutom Uppsala Ă€ven VĂ€stmanlands och GĂ€vleborgs lĂ€n ingĂ„r, var antalet bekrĂ€ftade skjutningar under perioden januariâmars sex stycken â lika mĂ„nga som under samma period förra Ă„ret.
Vidgar man perspektivet och tittar pĂ„ andra stĂ€der sĂ„ var mars den första skottfria mĂ„naden i Malmö pĂ„ tre Ă„r och i Göteborg kunde man nyligen konstatera att det gĂ„tt tre mĂ„nader utan en enda skjutning. Anders Ăstlund pĂ„pekar dock att statistiken inte sĂ€ger allt om hur saker och ting faktiskt ligger till.
â Siffror Ă€r bara kludd pĂ„ ett papper. Faktisk brottslighet och anmĂ€ld brottslighet Ă€r inte samma sak. Och en bekrĂ€ftad skjutning och en faktisk skjutning behöver inte vara samma sak. En bekrĂ€ftad skjutning Ă€r nĂ€r polisen hittar tomhylsor eller skotthĂ„l. Om det skjuts mot ett trĂ€d i skogen hamnar det inte i statistiken över skjutningar. Skjuter nĂ„gon pĂ„ ett trĂ€d i Gottsunda hamnar det dock garanterat i statistiken, sĂ€ger Anders Ăstlund.
Han menar att det inte rÀcker med statistik, som lÀtt mÄlar verkligheten i svart eller vitt. I stÀllet bör vi frÄga oss varför skjutningarna Àr sÄ mÄnga som de Àr. I debatten pratas det ofta om skjutningar i samband med gÀngkonflikter, men statistiken gör inte skillnad pÄ vapenvÄld i kriminella miljöer och andra typer av skjutningar.
Anders Ăstlund menar att skjutningar mellan kriminella inte bara behöver ha grund i till exempel konflikter om narkotikamarknaden. Detta styrks av en studie frĂ„n Brottsförebyggande rĂ„det, BRĂ , dĂ€r kriminella intervjuats om skjutningarna. DĂ€r framgĂ„r att skjutningar kan ha grund i att man "tjafsar", utan att det finns nĂ„gon tydlig bakgrund till brĂ„ket.