Det finns i nuläget ingen frihetsberövad för skottlossningen på Levertinsgatan i Gränby. En person avled av skottskadorna och en person skadades.
– Utredningen pågår, mer vill inte jourhavande åklagare säga i nuläget, säger Karl Jigland vid Åklagarmyndighetens presstjänst.
Inte heller under söndagen har polis eller åklagarmyndigheten velat kommentera uppgifter till UNT om att ett beslag av en bil och en husrannsakan gjorts.
– Vi har ingen frihetsberövad i ärendet, det är det enda jag kan säga, säger Karl Jigland.
Enligt uppgifter som UNT kunde berätta om i lördags ska polisen ha beslagtagit en vit Renault på en adress i Gränby under natten mot lördagen. Bilen ägs av en man i 20-årsåldern som är bosatt i Uppsala. Enligt UNT:s uppgiftslämnare ska samma bil som beslagtogs dessutom ha blivit kontrollerad av polis tidigare i veckan i vad som verkade vara ett rutinärende.
UNT har också talat med polisen, som endast ger beskedet att utredningen fortgår.
Enligt de första uppgifterna från polisen på fredagskvällen ska ha det ha funnits många vittnen på platsen.
Enligt polisen började ärendet som ett bråk mellan flera personer.
– Det finns många vittnen, sade Pelle Nellberg på Uppsalapolisens regionledningscentral, kort efter att larmet kom in vid 21.40-tiden på kvällen.