Ny omtalad sjukhusbyggnad premiÀrvisades

Under tisdagen visades J-huset för första gÄngen. Men bygget har kantats av problem som fuktskadad isolering, förseningar och fördyrningar.

Foto: Felicia Andreasson

Uppsala2018-08-14 17:58

I november börjar flytten till de nya lokalerna, men Ànnu ÄterstÄr mycket arbete. OmrÄdet Àr fortfarande en byggarbetsplats och det Àr krav pÄ att alla hÀr ska bÀra hjÀlm, förstÀrkta skor, skyddsglasögon och varselklÀdsel. Den nya byggnaden ska rymma lokaler för högteknologisk vÄrd. I detta Àr hybridsalar dÀr röntgenteknologi kombineras med operation en viktig del och i februari 2019 ska de första patienterna tas emot. Rummen Àr byggda som enpatientrum för att minska risken för smittspridning och hÀr kommer det Àven att finnas möjlighet för anhöriga att övernatta. Den nya ingÄngen ger ett luftigt intryck. De blekgula tegelvÀggarna rymmer ocksÄ en ljusgÄrd som ska slÀppa in dagsljus till sÄvÀl patienter som anstÀllda.

Men arbetet har inte löpt friktionsfritt: Under hösten 2017 uppmĂ€rksammade vi bland annat att byggnadens isolering varit oskyddad för regn och delvis förstörts. Det har ocksĂ„ diskuterats vilken typ av isolering som egentligen har anvĂ€nts. Ursprungligen uppgavs att isoleringen skulle vara av pir – ett syntetiskt skum. Men i stĂ€llet har fenolskum anvĂ€nts. I november förra Ă„ret lyftes frĂ„gan om skadestĂ„nd för materialbytet.

– Det Ă€r inget konstigt i att byta material efter vĂ€gen. Fenolskum har dessutom bĂ€ttre egenskaper nĂ€r det gĂ€ller brandskydd, sĂ€ger Skanskas huvudprojektledare JC Norlander.

Vad gör ni nu om ni upptÀcker problem med fukt?

– Det finns ingen risk att problem med fukt kommer att uppstĂ„, sĂ€ger JC Norlander.

– Vi har sex givare i fasaden som frĂ„n olika provpunkter mĂ€ter fuktighetslĂ€get, och det ser bra ut nu, sĂ€ger Gunnar Gedin, byggprojektledare för J-huset.

– Vi kommer att mĂ€ta pĂ„ obestĂ€md tid framöver, sĂ€ger Kent Strömberg, projektchef för Framtidens Akademiska sjukhus.

JC Norlander tycker att det lÀggs för mycket fokus pÄ problemen:

– Jag tycker att det glöms bort att vi faktiskt bygger för att mĂ€nniskor ska fĂ„ en sĂ„ bra vĂ„rd som möjligt. Det hĂ€r handlar om att skapa förutsĂ€ttningar för vĂ„rd, sĂ€ger han och pekar pĂ„ hur hybridsalarna som byggs kommer att underlĂ€tta operationen av tumörer.

Skulle den nya sjukhusbyggnaden klara en lÄngvarig vÀrmebölja likt den vi har sett i sommar?

– Det kan jag faktiskt inte svara pĂ„. Men byggnaden som sĂ„dan Ă€r ju robust med tjocka betongvĂ€ggar, och isoleringen skyddar inte bara mot kyla under vintern utan ocksĂ„ mot vĂ€rme, sĂ€ger Gunnar Gedin.

– Den högsta tillĂ„tna temperaturen Ă€r 27 grader, och dĂ„ ska leverantören klara det. Vi har ju ocksĂ„ tillgĂ„ng till fjĂ€rrkyla, sĂ€ger Kent Strömberg.

– Men man vill ju inte heller kyla för mycket, det blir för dyrt, sĂ€ger Gunnar Gedin.

Turerna kring J-huset

I februari 2014 stod det klart att bygget riskerade att bli 140 miljoner dyrare Àn vÀntat. Landstingschefen Thord HÀgg som dÄ var ansvarig för byggandet av J-huset stÀngdes i september 2015 av frÄn sin tjÀnst dÄ han inte informerat om kostnadsökningarna i tid . Under hösten 2017 uppmÀrksammades att det isoleringsmaterial som förmonterats pÄ betongelementen skadats av regn. J-huset har hittills kostat 2, 1 miljarder att bygga och totalkostnaden berÀknas landa pÄ 2,5 miljarder.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!