Gruvbolag förstörde historiska platser

GruvjÀtten Rio Tinto ber om ursÀkt för att ha förstört tvÄ viktiga historiska platser i samband med sprÀngningar för en ny jÀrnmalmsgruva i nordvÀstra Australien.

Rio Tinto har omfattande gruvverksamhet i Western Australia. Arkivbild.

Rio Tinto har omfattande gruvverksamhet i Western Australia. Arkivbild.

Foto: Rohan Sullivan/AP/TT

Ekonomi, nÀringsliv & finans2020-08-07 02:25

Vid en senatsutfrÄgning rörande hÀndelsen sÀger företagets vd Jean-Sébastien Jacques att det inte rÄder nÄgon tvekan om att ett bÀttre beslut kunde ha fattats.

– Detta Ă€r en avgörande hĂ€ndelse för Rio Tinto. Vi vill absolut lĂ€ra oss och förĂ€ndra oss, sĂ€ger han.

Det var i maj som tvĂ„ heliga grottor i Pilbararegionen i delstaten Western Australia förstördes, trots protester frĂ„n ursprungsfolken Puutu Kunti Kurrama och Pinikura. Grottorna, varav den ena har spĂ„r frĂ„n att ha anvĂ€nts kontinuerligt i 46 000 Ă„r, var belĂ€gna ovanför malmfyndigheter som gruvjĂ€tten planerade att utvinna.

HÀndelsen har lett till protester och en utredning undersöker nu hur sprÀngningarna kunde fÄ tillstÄnd. Man ska Àven titta pÄ hur hÀndelsen pÄverkar de urfolk som ses som historiskt rÀttmÀtiga Àgare till landomrÄdet och vilka lagÀndringar som behövs för att förhindra liknande hÀndelser i framtiden.

Även Rio Tinto genomför en egen utredning som berĂ€knas vara klar i oktober och som man har lovat att offentliggöra.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!