ââBara den gĂ„ngna helgen dödades minst 184 personer i vĂ„ld som arrangerats av ledaren för ett mĂ€ktigt gĂ€ng i Haitis huvudstad Port-au-Prince, i CitĂ© Soleil-omrĂ„det, sĂ€ger Volker Turk till reportrar i GenĂšve.
ââDe hĂ€r senaste morden gör att dödssiffran bara i Ă„r i Haiti uppgĂ„r till svindlande 5 000 mĂ€nniskor.
Samtliga dödsoffer var över 60 Är, enligt organisationen RNDDH som övervakar mÀnskliga rÀttigheter i landet. De ska ha angripits av gÀngmedlemmar efter att deras ledare anklagat dem för att ha bedrivit "hÀxkonster" som gjorde hans barn sjukt.
Det tÀtbefolkade Cité Soleil tillhör de fattigaste och vÄldsammaste omrÄdena i det krisdrabbade Haiti. Stora delar av landet Àr i praktiken laglöst, med kriminella grupper som hÀrskar med vÄld.