Norge öppnar grÀnsen, men skÀrper kontrollen

Norge inför strÀngare krav pÄ kontroller av personer som reser in i landet. FrÄn och med fredag nÀsta vecka mÄste alla som vill komma över grÀnsen registrera sig i förvÀg. Samtidigt öppnar Norge för alla, sÄ lÀnge kraven uppfylls.

TvÄ sjuksköterskor klÀdda för att ta emot en patient med coronasymtom pÄ Akershus universitetssjukhus i Norge. Arkivbild.

TvÄ sjuksköterskor klÀdda för att ta emot en patient med coronasymtom pÄ Akershus universitetssjukhus i Norge. Arkivbild.

Foto: HÄkon Mosvold Larsen/AP/TT

Norge2021-11-19 10:10

Coronatesterna vid grÀnsen kommer att öka i Norge. Tanken Àr att importsmittan ska minskas, samtidigt som fler grupper ska kunna komma in i landet, uppger justitieminister Emilie Enger Mehl.

ÅtgĂ€rderna gör att det blir möjligt att öppna grĂ€nserna för dem som hittills varit utestĂ€ngda frĂ„n landet under coronapandemin.

– Alla som uppfyller utlĂ€nningslagens krav för inresa kommer att ha möjlighet till det. Men det finns fortfarande grund att utvisa utlĂ€nningar som inte följer kraven, och Ă€ven norrmĂ€n kan bötfĂ€llas eller anmĂ€las om de inte uppfyller kraven, sĂ€ger Emilie Enger Mehl vid en presskonferens under fredagen.

Coronaintyg

En förordning som gör det möjligt för kommuner att anvÀnda coronaintyg för fullvaccinerade personer har antagits under fredagen. Intyget innebÀr lÀttnader i restriktioner för fullvaccinerade, de som har varit coronasjuka det senaste halvÄret och de som har testat negativt för covid-19 de senaste tvÄ dygnen.

– Dessutom ska kommunerna erbjuda gratis snabbtester till de som inte Ă€r vaccinerade. De evenemang och företag som ska anvĂ€nda coronaintyget anvĂ€nder en app för att kontrollera om certifikaten Ă€r giltiga, meddelarhĂ€lsominister Ingvild Kjerkol vid presskonferensen.

Barn under 16 Är behöver inte anvÀnda intyget.

Höga dödssiffror

I onsdags registrerades 43 personer avlidna med covid-19 i Norge, det högsta talet hittills under pandemin.

Genomsnittssiffran den senaste veckan Àr ocksÄ hög och ligger i nivÄ med april 2020 och januari 2021.

Norska folkhÀlsomyndigheten FHI ska nu undersöka vad som orsakat toppnoteringen som Line Vold vid FHI beskriver som ett litet "hopp" efter att dödssiffran varit stabil lÀnge.

– Vi ser att det Ă€r en ökning i antalet registrerade covid-19-dödsfall de senaste tvĂ„ veckorna. Den största ökningen Ă€r dödsfall pĂ„ sjukhem, sĂ€ger hon och poĂ€ngterar att det varje Ă„r under höst- och vinterhalvĂ„ret Ă€r en ökad dödlighet i luftvĂ€gsinfektioner.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!